Ters yüz sınıf modelinin Arapça öğretiminde akademik başarı ve tutum üzerine etkisi
The effect of flipped classroom model on academic achievement and attidue in Arabic teaching
  1. Tez No: 720799
  2. Yazar: İLHAN TETİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACİ YUSUF ACUNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu araştırmanın amacı, Arapça dersinde Ters Yüz Sınıf modelinin öğrencilerin akademik başarı ve tutumları üzerindeki etkisini ve öğrenci görüşlerini ortaya çıkarmaktır. Bu amaçla araştırma 2018-2019 eğitim öğretim yılı birinci döneminde, Trabzon ili Vakfıkebir ilçesinde bir imam hatip lisesinde öğrenim gören 40 (20 deney grubu - 20 kontrol grubu) öğrenci ile 8 haftalık süre boyunca yürütülmüştür. Çalışmada öntest/sontest kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Uygulama sonunda deney grubundaki öğrenciler ile uygulama sürecine yönelik görüşmeler yapılmıştır. Veri toplama araçları olarak başarı testi, yazma, konuşma, dinleme rubrikleri, tutum ölçeği kullanılmıştır. Deney grubu öğrencileriyle Ters Yüz Sınıf modeli çerçevesinde eğitim yapılırken kontrol grubunda mevcut öğretim programına dayalı eğitim gerçekleştirilmiştir. Başarı testi, rubrikler ve tutum ölçeği çalışmanın başında öntest, çalışmanın sonunda ise sontest olarak uygulanmıştır. Araştırmanın sonunda deney grubuna ait yazma ve konuşma puanlarının kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde yüksek olduğu görülmüştür. Öğrencilerin tutumlarında, uygulama sonrası deney grubu öğrencilerinin Arapça dersine karşı daha istekli olduğu görülmüştür. Diğer taraftan akademik başarının dinleme üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığı belirlenmiştir. Gerçekleştirilen görüşmelerin sonunda öğrencilerin Ters Yüz Sınıf modeline ilişkin olumlu görüşlere sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to reveal the impact of the flipped classroom method on student achivement and their attitudes towards the Arabic course and identifying student views on this model. For this aim, the study was carried out for 8 weeks with 40 students studying at Trabzon city Vakfıkebir townimam hatip high school, in first term of 2018-2019 education year. Pre-test/post-test quasi-experimental design with control group was applied. interviewed with experimental group at the end of the implementation. As instruments an achievement test, writing, listening, speaking rubrics and an attitude scale towards the Arabic course were used. The experimental group was lectured with flipped classroom model whereas the courses were carried out based on the current curriculum in the control group. The achievement test, rubrics and attitude scale were applied were applied as pre-test and post-test. At the end of the study writing and speaking scores of experimental group were found to be significantly higher than control group.After İmplementation in students' attitudes, the experimental group students were observed to be more eager to Arabic lessons. On the other hand had no significant effect on the achievement, listening. As a result of interviews conducted with students, most of the students had positive view on the model.