Ters yüz öğrenme yöntemine dayalı İngilizce öğretiminin öğrencilerin İngilizce özyeterlik inancı ve akademik başarısına etkisi
The effect of English teaching based on the flipped learning method on the students' English self-efficiency belief and academic achievement
- Tez No: 801442
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
Bu araştırmanın amacı, Ters yüz öğrenme yöntemine dayalı İngilizce dersi öğretiminin ortaokul 7.sınıf öğrencilerinin İngilizce özyeterlik inançlarına ve akademik başarılarına etkisini incelemektir. Bu araştırmada, ön ve son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, Ankara ili Çubuk ilçesinde bir devlet okulunda 2021-2022 öğretim yılı birinci yarıyıl döneminde biri deney grubu, diğeri kontrol grubu olan 7.sınıf öğrencilerinden oluşmaktadır. Bu çalışmada İngilizce özyeterlik inanç ölçeği ve akademik başarı testi veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Bu araçlardan akademik başarı testi araştırmacı tarafından geliştirilmiştir. Uygulama 8 hafta sürmüş olup haftada 4 saat dersler bu yönteme uygun olarak işlenmiştir. Toplamda 32 ders saati uygulama sürecini kapsamaktadır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 25.0 programı ile analiz edilmiş olup deney ve kontrol gruplarına ve cinsiyetlerine göre dağılımlarının belirlenmesinde frekans ve yüzde analizi yapılmıştır. Araştırma alt problemlerinin incelenmesinde verilerin dağılımına Shapiro-Wilk testi ile bakılmış olup verilerin dağılımın normal olması sonucu deney ve kontrol grupları arasındaki farkın belirlenmesinde bağımsız örneklem t-testi, deney ve kontrol grubunun kendi içinde ön test ve son test puanları arasındaki farkların belirlenmesi için bağımlı örneklem t-testi yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre son test akademik başarı puan ortalamalarında deney grubu lehine anlamlı bir fark bulunmuştur. Deney grubunun İngilizce özyeterlik inancına ilişkin puanları incelendiğinde okuma, yazma ve dinleme alt boyutlarında son test puanlarında anlamlı bir fark bulunmuş olup konuşma becerisine ilişkin özyeterlik inancında anlamlı bir fark görülmemiştir. Elde edilen sonuçlara göre, mevcut programa göre planlanmış derslere göre bu yöntemin akademik başarıyı arttırmada kullanılabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the effect of teaching English lessons based on the flipped learning method on the English self-efficacy beliefs and academic achievement of 7th grade students at the secondary school. In this study, a quasi-experimental design with pretest and posttest control group was used. The study group of the study consists of 7th grade students, one in the experimental group and the other in the control group, in the first semester of the 2021-2022 academic year in a public school in Çubuk district of Ankara province. In this study, English self-efficacy belief scale and academic achievement test were used as data collection tools. Among these tools, the academic achievement test was developed by the researcher. The application lasted for 8 weeks, and the lessons were taught in accordance with this method for 4 lesson hours per week. 40 lesson hours in total are allocated for practice. The process will be applied during the 7th grade units:“Wild Animals”and“Television”. The data obtained in the study were analyzed with the SPSS 25.0 program, and frequency and percentage analysis were performed to determine their distribution according to the experimental and control groups and gender. In the analysis of the study sub-problems, the distribution of the data was examined with the Shapiro-Wilk test, and as a result of the normal distribution of the data, the independent sample t-test was used to determine the difference between the experimental and control groups, and the dependent sample t-test was used to determine the differences between the pretest and posttest scores of the experimental and control groups. According to the research results, a significant difference was found in favor of the experimental group between the two groups of the posttest academic achievement score averages. When the scores of the experimental group's English self-efficacy beliefs were examined, a significant difference was found in the posttest scores of reading, writing and listening skills, and no significant difference was found in the posttest scores of speaking skills. It can be said that the method can be used instead of existing methods to increase students' achievement.