Otel işletmelerinde sunulan çocuk menülerinin çocuk dostu turizm kapsamında planlanması ve geliştirilmesi
Planning and developing children's menus offered at hotel operations within the scope of child-friendly tourism
- Tez No: 787270
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ ÖZDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırmada, otel işletmelerinde sunulan çocuk menülerinin mevcut durumunun ortaya konulması ve çocuk büfelerinde sunulan yiyeceklerin çocuk beslenmesine uygun olacak şekilde var olan reçetelerin revize edilip yeni reçeteler oluşturularak çocuk menülerinin geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Bu araştırma, gözlem ve görüşme tekniklerinin uygulandığı nitel bir araştırmadır. Bu araştırmada nitel araştırmada kullanılan örneklem modellerinden amaçlı örneklem tercih edilmiştir. Araştırma verilerinin evrenini Türkiye'de ailelere hizmet sunan otel işletmelerinde tatil hizmeti alan çocuklar oluşturmaktadır. Araştırma örneklemi, araştırma amacı doğrultusunda çocuk dostu otel işletmelerinde tatil yapan ve çocuk büfelerinden yemek yiyen 6-12 yaş grubu çocuklardır. Araştırmanın niteliğine göre yapılan görüşmelerde amaçlı örnekleme yöntemi doğrultusunda maksimum çeşitlilik örnekleme yöntemi tercih edilmiştir. Bu noktada veriler, uzmanlar (diyetisyen, beslenme uzmanı ve çocuk doktorları), mutfak şefleri, ebeveynler ve 6-12 yaş arası çocuklardan toplanmıştır. Bu 4 grup içerisinde görüşme yapılan katılımcıların seçimi için de kolayda örnekleme yöntemi tercih edilmiştir. Araştırma sorularının iç geçerlilik indeksi 1,00 görüşmelerden elde edilen verilerin güvenilirlik kat sayısı %92 olarak hesaplanmıştır. Yapılan araştırmada otel işletmelerinde çocuk büfelerinde ve menülerinde ağırlıklı olarak fast food ürünler ile hazır ürünlerin yer aldığı, ailelerin bu durumdan rahatsız oldukları ve uzmanların otellerin çocuk menülerinde en çok dikkat edilmesi gereken hususun bu ürünlerin kullanımından kaçınılması olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Gözlem ve görüşmelerden elde edilen veriler literatürden elde edilen bilgilerle harmanlanarak örnek çocuk menüleri hazırlanmış ve Bodrum bölgesinde bulunan 5 yıldızlı bir zincir otel işletmesinin açık büfe, alakart ve kids club kısımlarında uygulanmıştır. Yapılan uygulamada elde edilen gözlem sonuçlarına göre çocuklar çocuk menülerinde sunulan yemeklerden memnun kalmışlardır.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to reveal the current situation of children's menus offered in hotel businesses and to develop children's menus by revising existing recipes in a way that the foods offered in children's buffets are suitable for children's nutrition. This research is a qualitative research in which observation and interview techniques are applied. In this study, purposive sampling, one of the sampling models used in qualitative research, was preferred. The universe of the research data consists of children who receive holiday services in hotel businesses that serve families in Turkey. The research sample is children aged 6-12, who take a holiday in child-friendly hotel establishments and eat from children's buffets in line with the purpose of the research. In the interviews made according to the nature of the research, the maximum diversity sampling method was preferred in line with the purposive sampling method. At this point, the data was collected from experts (dietitian, nutritionist and pediatricians), kitchen chefs, parents and children aged 6-12. Convenience sampling method was preferred for the selection of the interviewees among these 4 groups. The internal validity index of the research questions was calculated as 1.00 and the reliability coefficient of the data obtained from the interviews was calculated as 92%. In the research, it was concluded that there are mainly fast food products and ready-made products in the children's buffets and menus in the hotel enterprises, that the families are uncomfortable with this situation and that the most important issue for the experts in the children's menus of the hotels is to avoid the use of these products. Sample children's menus were prepared by blending the data obtained from the observations and interviews with the information obtained from the literature, and they were applied in the open buffet, a la carte and kids club sections of a 5-star chain hotel in Bodrum. According to the observation results obtained in the application, the children were satisfied with the meals offered in the children's menus.