Genç futbolcularda dinamik nöromüsküler stabilizasyon (DNS) egzersizlerinin fonksiyonel hareketlilik üzerine etkisi
The effect of dynamic neuromuscular stabilization (DNS) exercise on functional movements in young football players
- Tez No: 787298
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KAMİL ÖZER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Fonksiyonel hareket bozukluğu zayıf performans ve yaralanma için bir risk faktörüdür. Araştırmamızın birincil amacı Dinamik Nöromüsküler Stabilizasyon (DNS) ve Core egzersiz yönteminin fonksiyonel hareket değerlendirme (FMS™) bataryası ve yön değiştirme testi (T-test) üzerindeki etkilerini araştırmak, ikincil amaç ise her iki antrenman yönteminin (DNS ve Core) FMS™ ve T-test üzerindeki etkilerini karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntemler: Ön test ve son testi içeren deneysel araştırmamıza süper amatör ligde müsabakalara katılan 26 futbolcu katılmıştır. Katılımcılar rastgele atama yöntemiyle DNS grubu ve Core grubuna ayrılmıştır. Her iki grup 6 hafta boyunca futbol antrenmanlarına ilave olarak kendileri için oluşturulmuş egzersiz programlarını uyguladı. Egzersizlerin etkinliğini ölçmek için araştırma öncesinde ve sonrasında Fonksiyonel Hareket Değerlendirme (FMS™) bataryası ve yön değiştirme testi (T-test) kullanıldı. Verilerin analizinde homojeniteyi tespit etmek için Kolmogorov-Smirnov değerleri incelenmiştir. Gruplar arası ortalamaları karşılaştırmak için Mann-Whitney U ve tekrarlı ölçümler için Anova, grupların ön test-son test ortalamalarını karşılaştırmak için ise Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanılmıştır. Tüm prosedürler için anlamlılık değeri p0,05]. Sonuç: Elde ettiğimiz bulgular DNS ve Core temelli egzersizlerin Fonksiyonel hareket kalitesini artırdığı ve yön değiştirme test süresini azalttığı hipotezini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Functional movement dysfunction is a risk factor for poor performance and injury. The primary aim of our research is to investigate the effects of Dynamic Neuromuscular Stabilization (DNS) and Core exercise method on functional movement evaluation (FMS™) battery and change of direction test (T-test), the secondary aim is to investigate the effects of both training methods (DNS and Core) on FMS™ and T. -to compare their effects on the test. Material and Methods: 26 football players who participated in super amateur league competitions participated in our experimental research, which included pre-test and post-test. Participants were randomly assigned to DNS group and Core group. Participants in both groups applied the exercise programs planned for them (appendix-1, appendix 2) in addition to football training for 6 weeks. Functional Movement Evaluation (FMS™) battery and change of direction test (T-test) were used before and after the study to measure the effectiveness of the exercises. Kolmogorov-Smirnov values were examined to determine the homogeneity in the analysis of the data. Mann-Whitney U was used to compare the means between the groups, and the Wilcoxon Signed Rank Test was used to compare the pretest-posttest mean of the groups. The significance value was determined as p0.05]. Conclusion: Our findings support the hypothesis that DNS and Core-based exercises increase functional movement quality and decrease change of direction test time.