Alliance formation across clusters: Firm responses to aspiration gaps under market and technological uncertainty
Kümeler arası ittifak oluşumu: Firmalarin piyasa ve teknolojik belirsizlik koşullarında beklenti açıklarına verdiği tepkiler
- Tez No: 952453
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REMZİ GÖZÜBÜYÜK, PROF. DR. XAVIER CASTANER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Yönetim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Yerel kümelerin ötesinde ittifaklar kurmak, firmaların kendi ağları içerisinde erişilemeyen, farklı ve tamamlayıcı bilgiye ulaşmalarını sağlar. Önceki araştırmalar, küme arası ittifakların (KAI) oluşum nedenlerini incelemiş olsa da, dışsal belirsizliklerin bu süreçteki rolü büyük ölçüde göz ardı edilmiştir. Bu çalışma, piyasa ve teknolojik belirsizliklerin artan etkisinden ve bu belirsizliklerin strateji kuramlarına entegre edilmesine yönelik giderek güçlenen çağrılardan hareketle bu boşluğu ele almayı amaçlamaktadır. Belirsizlik altında, geleneksel risk analizleri daha az etkili hale gelir ve yöneticiler hem içsel performansı hem de dışsal koşulları tartan sezgisel yöntemlere başvurur. Piyasa belirsizliği altında – talebin dalgalı olduğu ve neden-sonuç ilişkisinin belirsiz olduğu durumlarda – yöneticiler düşük performansı yorumlarken kontrol edilemeyen ve geçici dışsal etkenlere sezgisel olarak bir miktar ağırlık verir, bu da keşif amaçlı arayışa girme aciliyetini azaltır. Performans beklentileri aştığında, piyasa belirsizliği bir fırsat olarak görülür ve bu durum, başarıdan yararlanmak ve olası düşüşlere karşı tampon oluşturmak için KAI kurulmasını teşvik eder. Teknolojik belirsizlik altında – değişimin yönü öngörülemez olduğunda ve yeni teknolojilerin değerlendirilmesi zorlaştığında – yöneticiler düşük performansı sezgisel olarak kısmen dışsal teknolojik değişimlere atfeder, bu da mevcut yetkinliklerle gelecekteki ihtiyaçlar arasında bir uyumsuzluk olduğunu gösterir. Bu durum, firmaları uyum sağlamak için yeni bilgi arayışıyla daha fazla KAI kurmaya yönlendirir. Performans beklentileri aştığında firmalar mevcut konumlarını güçlendirmek ve teknolojik değişimin yönünü etkilemek amacıyla, daha az aciliyetle de olsa, yine KAI kurmaya devam eder. 1990–2022 yılları arasında, 12 yüksek teknoloji imalat sektöründe faaliyet gösteren Kuzey Amerikalı halka açık firmaların panel verileri kullanılarak gerçekleştirilen analiz, bu hipotezlere kısmi destek sunmaktadır. Bulgular, piyasa belirsizliğinin firmalar sosyal beklenti düzeylerinin üzerinde performans gösterdiğinde KAI oluşumunu artırdığını göstermektedir. Bu bulgular, dışsal belirsizliklerin ittifak davranışlarını ve ağ dinamiklerini nasıl etkilediğini açıklığa kavuşturarak örgütler arası ağ literatürüne katkı sağlamakta ve davranışsal firma teorisini belirsiz çevresel koşullara uyarlayarak geliştirmektedir.
Özet (Çeviri)
Forming alliances beyond local clusters allows firms to access non-redundant knowledge unavailable within their local network. Although prior research has explored the antecedents of between-cluster ties (BCTs), it has largely overlooked the role of external uncertainty. This study addresses this gap, motivated by the rising prominence of market and technological uncertainty and the growing call to integrate these conditions into theories of strategic management. Under uncertainty, conventional risk analysis becomes less effective, and managers rely on heuristics that weigh both internal performance and external conditions. Under market uncertainty—where demand is volatile and attribution is ambiguous—managers heuristically give some weight to external, uncontrollable, and transient factors when interpreting underperformance, which reduces the urgency to engage in exploratory search. When performance exceeds aspirations, market uncertainty is seen as an opportunity, prompting the formation of BCTs to leverage success and buffer against potential downturns. Under technological uncertainty—where the direction of change is unpredictable and emerging technologies are difficult to evaluate—managers heuristically attribute underperformance partly to external technological shifts, which suggests a misalignment between current capabilities and future needs. This drives firms to form more BCTs in search of novel knowledge to adapt. When performance exceeds aspirations, firms still pursue more BCTs to reinforce their position and influence the direction of technological change, though with less urgency. Using panel data from North American public firms in 12 high-tech manufacturing industries (1990–2022), the study finds partial support for these hypotheses. The results show that market uncertainty amplifies the formation of BCTs when firms exceed their social aspirations. These findings contribute to the interorganizational network literature by clarifying how external uncertainty influences alliance behavior and network dynamics, and extend the firm's behavioral theory to uncertain environments.