Kars yöresi halk inanışları
Folk beliefs of the Kars region
- Tez No: 787380
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZ DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Kars'da varlığını devam ettiren halk inanışlarının kökenine bakıldığı zaman çoğunun Eski Türk inanışlarına kadar dayandığı görülür. Türklerin nesiller boyunca birçok dinin ve inanışın tesiri altında kalarak yeni bir dine geçerken de eski din ve kültürlerle arasında olan ilişkilerini kaybetmediklerini gösterir. Toplumları inanışları ve kültürel değerleri olmadan incelemek bir yanılgıya neden olabileceği için bütün halinde değerlendirmek gerekmektedir. Bu bakımdan dolayı yapılan bu çalışmada Kars yöresi etrafında şekillenip bütünleşen inanışlar derlenip sunulmaya çalışılmıştır. Çalışma giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, araştırma konusuyla ilgili genel bilgiler, inanç ve inanış kavramları, çalışmanın konusu, amacı, kapsam ve sınırları, metodu ile birlikte araştırma alanı hakkında bilgiler yer almaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde Kars yöresi geçiş dönemleriyle ilgili inanışlar hakkında bilgiler verilmiş ve sözlü kaynaklardan derlenen bilgiler doğrudan aktarılmıştır. İkinci bölüm olan Kars yöresinde tabiat unsurları ve hayvanlarla ilgili inanışlar önce yazılı daha sonra sözlü kaynaklardan edinilen bilgilerle aktarılmıştır. Üçüncü ve son bölüm olan ziyaret, türbe, yatır ve nazardan korunma nesneleriyle ilgili inanışlar hakkında bilgi verilip derleme yapılmıştır. Derlemeler kaynak kişilerden alındığı gibi doğrudan aktarılmıştır. Yapılan bu çalışma sonucunda Kars yöresinin ne kadar zengin bir kültüre sahip olduğuna ve bu kültürün içerisinde yer alan inanış ve uygulamaların geçmişten günümüze kadar devam ettiği görülmüştür. Çalışmanın son kısmında ise sonuç kaynakça ve ekler kısmına yer verilerek bitirilmiştir.
Özet (Çeviri)
When we look at the origins of the folk beliefs that continue to exist in Kars, it is seen that most of them are based on Ancient Turkish beliefs. It shows that the Turks have remained under the influence of many religions and beliefs for generations and that they have not lost their relations with the old religions and cultures while Deciphering a new religion. It is necessary to evaluate societies in their entirety, as examining them without their beliefs and cultural values can cause a misconception. For this reason, in this study, the beliefs that have been formed and integrated around the Kars region have been compiled and tried to be presented. The study consists of an introduction and three parts. In the introduction section, general information about the research topic, concepts of belief and belief, subject, purpose, scope and limits of the study, method, as well as information about the research area are included. In the first part of the study, information about beliefs related to the transition periods of the Kars region was given and information compiled from oral sources was directly transmitted. In the second part, the beliefs about the elements of nature and animals in the Kars region were transmitted first with the information obtained from written and then oral sources. The third and final part, the visit, the tomb, the deposit and the beliefs related to the protection objects from the evil eye were given information and compiled. The compilations were transferred directly as they were received from the source people. As a result of this study, it was seen how rich the culture of the Kars region has, and the beliefs and practices contained in this culture have continued from the past to the present. In the last part of the study, the result was completed by including the bibliography and Oc tober section.