Kars yöresi Kafkas halk oyunlarından Kazağı, Kentvari ve Şeyh Şamil oyunlarının karakteristik yapısının incelenmesi
Investigation of the characteristic structure of Kars region Caucasian folk dances Kazağı, Kentvari, and Şeyh Şamil dances
  1. Tez No: 997203
  2. Yazar: UĞUR TORAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAMİ AKIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bale ve Dans, Halk Bilimi (Folklor), Ballet and Dance, Folklore
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ardahan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
Özet
Bu araştırma, Kars yöresindeki Kafkas kökenli (Kazağı, Kentvari ve Şeyh Şamil) halk oyunlarının karakteristik özelliklerinin sistematik olarak incelenmesi amacıyla yürütülmüştür. Nitel araştırma yöntemleri kullanılan bu araştırmada Kars yöresi halk oyunları konusunda deneyimli beş usta öğretici ile görüşme yapılarak veriler toplanmış, içerik analizi yöntemi ile MAXQDA programı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, Kars yöresine ait Kazağı, Kentvari ve Şeyh Şamil oyunlarının, geleneksel kültürel kodların modernleşme sürecinde anlam kaybına uğradığını ancak bu oyunların tematik, yapısal ve performatif özelliklerinin toplumsal hafızayı ve kültürel kimliği taşımaya devam ettiği tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
This research was conducted to systematically examine the characteristic features of Caucasian folk dances (Kazağı, Kentvari, and Şeyh Şamil) in the Kars region. Qualitative research methods were used in this study. Data was collected through interviews with five experienced master instructors on folk dances in the Kars region and analyzed using the content analysis method with the MAXQDA program. The research found that the Kars region's Kazağı, Kentvari, and Şeyh Şamil games have lost meaning in the modernization process of traditional cultural codes. However, it was determined that the thematic, structural, and performative characteristics of these games continue to carry social memory and cultural identity.