PLA ve ABS polimerlerin hızlı prototipleme üretimi sonrası mekanik davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the mechanical behavior of PLA and ABS polymers after rapid prototyping production
- Tez No: 787388
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE ESENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada, hızlı prototipleme teknolojisinde kullanılan yöntemlerden birisi olan eriyik biriktirme yöntemi ile üretilen numunelerin üretim parametrelerindeki değişikliklerin malzemenin mekanik davranışları üzerindeki etkisinin araştırılması amaçlanmaktadır. Bu kapsamda, ABS ve PLA termoplastik malzemeleri kullanılarak üretilen numunelere malzemelerin mekanik özelliklerinin tespitinde sıkça kullanılan çekme, basma ve üç nokta eğme testleri uygulanarak proses parametrelerinin etkisi incelenmiştir. Proses parametrelerinden dolgu geometrisi ve dolgu oranları aynı iken dolgu geometrisinin doku açıları 0, 15, 30 ve 45 derece olarak değiştirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, PLA malzeme ABS malzemeye göre daha yüksek kuvvet davranışı sergilemiştir. Doku açılarındaki değişiklik yönünden ise 45° lik doku açısı ile üretilen numuneler iki malzeme türü içinde kritik değer olarak öne çıkmış ve kuvvet değerinde azalma gösterirken uzama değerlerinde ise bariz bir artışa sebep olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the effect of the changes in the production parameters of the samples produced by the melt deposition method, which is one of the methods used in rapid prototyping technology, on the mechanical behavior of the material. In this context, the effects of process parameters were investigated by applying tensile, compression and three-point bending tests, which are frequently used in determining the mechanical properties of the materials, to the samples produced using ABS and PLA thermoplastic materials. While the filling geometry and filling ratios of the process parameters were the same, the texture angles of the filling geometry were changed to 0, 15, 30 and 45 degrees. According to the results obtained, PLA material exhibited higher force behavior compared to ABS material. In terms of the change in tissue angles, the samples produced with a tissue angle of 45° stood out as the critical value in both material types and showed a decrease in the strength value while causing a significant increase in the elongation values.