Yemlik mısırlarda aflatoksin, okratoksin, fumonisin, zearalenon ve deoksinivalenol düzeylerinin saptanması ve aspergillus, penicillium ve fusarium türlerinin toksin oluşumuyla ilişkilerinin belirlenmesi
Determination of aflatoxin, ochratoxin, zearalenone and deoxynivalenol levels in fodder corn and relationships between toxin production and aspergillus, penicillium and fusarium species
- Tez No: 787387
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET DEMİRCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fitopatoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Çalışmada yemlik mısırlarda aflatoksin, okratoksin, fumonisin, zearalenon ve deoksinivalenol (vomitoksin) düzeylerini saptamak ve Aspergillus, Penicillium ve Fusarium populasyonlarının toksin oluşumuyla ilişkilerini belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu çerçevede 2017-2018 tarihleri arasında Türkiye genelindeki silolardan 128 mısır örneği toplanarak LC-MS/MS cihazında toksin analizleri gerçekleştirilmiştir. Analizler sonucunda aflatoksin G1 ve B1 hiçbir örnekte tespit edilmemiştir. Aflatoksin G2 en fazla Gaziantep ve en düşük Manisa; Aflatoksin B2 ise Gaziantep'te en düşük, Adana'da ise en yüksek oranda belirlenmiştir. Okratoksin en yüksek Gaziantep'teki bir örnekte tespit edilirken, en düşük Afyon'da bulunmuştur. Fumonisin B1 ve B2 değeri en yüksek olan örnek Edirne'den alınmıtır. HT-2 en düşük Konya, en yüksek Adana ilinden alınan numunelerde tespit edilmiştir. Bununla birlikte T-2 en yüksek Mersin ve en düşük Balıkesir ilindeki örneklerde tespit edilmiştir. ZEA ve DON miktarlarının en fazla saptandığı örnekler ise sırasıyla Mersin ve Adana illerinden alınmıştır. En düşük miktarların bulunduğu örnekler ise Sakarya ve Diyarbakır illerinden alınmıştır. Çalışmada mısır örneklerinden elde edilen fungal mikroflora ile mikotoksin çeşitliliği ve seviyesi arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the levels of aflatoxin, ochratoxin, fumonisin, zearalenone and deoxynivalenol (vomitoxin) in forage maize and to determine the relationship of Aspergillus, Penicillium and Fusarium populations with toxin formation. For this purpose 128 corn grain samples were collected from warehouses all over Turkey in 2017- 2018. The samples were analyzed in LC-MS/MS device. As a result of the analysis, Aflatoxin G1 and B1 were not detected in any of the samples. Aflatoxin G2 was highest in Gaziantep and lowest in Manisa samples. Aflatoxin B2 was detected the lowest in Gaziantep and the highest rate in Adana samples. The highest ochratoxin level was detected in a sample from Gaziantep, while the lowest was found in a sample from Afyon. Samples with the highest Fumonisin B1 and B2 levels were from Edirne. HT-2 was the lowest in the samples taken from Konya and the highest in those from Adana. Whilst, the highest T-2 was detected in Mersin and the lowest in Balıkesir samples. The samples with most ZEA and DON levels were from Mersin and Adana respectively while the lowest were from Sakarya and Diyarbakır. No significant interaction between fungal microflora and mycotoxin diversity and their levels were found in this study.