Octreotid ve interferon &-2b uygulamasının ratlaeda bazı hormonal parametreler üzerine etkisi
The effect of octreotide and interferon cx-2b treatment on some hormonal parameters in rats
  1. Tez No: 78739
  2. Yazar: HALİL SÜNLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ATEŞ, YRD. DOÇ. DR. A. KASIM BALTACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ OCTREOTİD VE İNTERFERON ?-2b UYGULAMASININ RATLARDA BAZI HORMONAL PARAMETRELER ÜZERİNE ETKİSİ Halil SÜNLÜ Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Danışman: Yrd. Doç. Dr. Abdülkerim Kasım BALTACI 1998, Sayfa: 35 Jüri: Doç. Dr. Ali ATEŞ Jüri: Yrd. Doç. Dr. Abdülkerim Kasım BALTACI Jüri: Yrd. Doç. Dr. Rasim MOĞULKOÇ Çalışma, interferon alfa - 2b ve octreotid uygulamasının ratlarda bazı hormonal parametreleri nasıl etkilediğinin ortaya konulabilmesi amacıyla planlandı. Araştırma; kontrol (n = 12), interferon alfa - 2b (n = 12) ve octreotid (n = 12) uygulanan toplam 36 adet Wistar - Albino cinsi erkek ratlar üzerinde gerçekleştirildi. Kontrol grubu hayvanlara herhangi bir uygulama yapılmazken, interferon grubundaki ratlara gün aşırı (1, 3, 5, 7. gün) 250.000. IU interferon alfa - 2b, octreotid grubundaki ratlara da günde üç kez ( 8 saat arayla ) 7 gün boyunca 10 mikrogram octreotid, insülin enjektörü ile deri altı olarak uygulandı. Çalışmanın bitiminde dekapitasyonla alınan kan örneklerinde, bütün deney hayvanlarının RIA yöntemi ile; TSH, total T4, total T3, testesteron ve büyüme hormonu düzeyleri tayin edildi. Plazma TSH düzeylerinin interferon malfa - 2b grubunda kontrol grubuna göre düşük seviyede olduğu görüldü (P < 0.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS Halil SÜNLÜ Selçuk University Graduate Scholl of Natural & Applied Sciences Department of Biology Supervisor: Assist. Prof. Dr. Abdülkerim Kasım BALTACI 1998, Page: 35 Jury: Assist. Prof. Dr. Ali ATEŞ Jury: Assist. Prof. Dr. Abdülkerim Kasım BALTACI Jury: Assist. Prof. Dr. Rasim MO?ULKOÇ This study was designed to determine interferon alpha - 2b and octreotid treatments how some hormonal parameters have effects in rats. In this study, total 36 Wistar - Albino male rates, control (n = 12), interferon alpha - 2b (n = 12) and octreotide (n = 12) were used. 250.000 IU of interferon alpha - 2b was introduced to interferon group rats at intervals 48 h (1, 3, 5, 7. days). To the octreotide group rats, 3 times in a day (8 h intervals) for 7 days, 10 mg octreotide was injected subcutaneously with a insulin injector. However any treatment was made to the control group rats. At the end of the study, the rats were decapitated and blood samples taken. The levels of TSH, total T4, total T3, testesteron and growth hormone was determined by RIA for blood sample of all the rats used.