Octreotid'in tıkanma sarılığında gelişen safra kanalı proliferasyonu, fibrozis ve bakteriyel translokasyon üzerine olan etkileri
  1. Tez No: 91774
  2. Yazar: NURAN BAŞYILDIZ TÜRKÇAPAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
ÖZET: Somatostatinin uzun etkili analoğu olan octreotidin retiküloendotelial sistem (RES) fonksiyonlarını düzenleyici ve barsak bütünlüğünü koruyucu etkilerinin bulunduğu bugün için bilinmektedir. Bu çalışmada deneysel olarak, octreotidin tıkanma sarılığında gelişen safra kanal proliferasyonu, portal fibrozis ve bakteriyel translokasyon üzerine olan etkileri araştırıldı. Çalışmada üç ayrı rat grubu oluşturuldu: Grup 1(n=15) yalnızca median laparotomi yapıldı; grup 2 (n=15) laparotomi ve koledok ligasyonu uygulandı ve grup 3 (n=15) laparotomi ve koledok ligasyonuna ek olarak 20 ug/kg/gün dozunda octreotid (Sandostatin®;Sandoz) verildi. Tüm ratlar postoperatif yedinci günde öldürülerek biyokimyasal açıdan aspartat amino transferaz, gama glutamil transferaz, alkalen fosfataz, total bilirubin; bakteriyolojik olarak mezenter lenf nodu (MLN), karaciğer, dalak doku kültürleri ve çekum bakteri içeriği ile histopatolojik olarak da karaciğer ve terminal ileum örnekleri alınarak incelendi. Grup 2'de yer alan ratların karaciğer örneklerinde belirgin safra duktus proliferasyonu, portal traktus ve parankim içi inflamatuar hücre infiltrasyonu ile fibrozis izlenirken, octreotid grubunda hafif-orta dereceli safra duktus proliferasyonu ve portal traktusda sınırlı inflamasyon görüldü. Grup 2'deki ratların terminal ileum örneklerinde mukozal ülserasyon ve lenfoplazmositik infiltrasyon izlenirken, octreotid grubunda sadece hafif inflamasyon dikkati çekmekteydi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY: Today, obstructive jaundice is known to cause bacterial translocation. In this study, the protective effect of octreotide, a synthetic analogue of samotostatin on the bacterial translocation, bile duct epithelial cell proliferation and hepatic fibrosis, was studied in an experimental obstructive jaundice model in rats. Forty-five rats were divided in three groups. Group 1 (n=15) was sham operated group. Rats in group 2 (n=15) and group 3 (n=15) were administered 3ml/day saline sub cutan and 20ng/kg/day octreotide (Sandostatin®;Sandoz) intra musculer every 8 hour respectely. Obstructive jaundice was created in group 2 and group 3 by ligation of common bile ducts in second day of treatment which continued for 9 days. All rats were sacrificed at post operative 7th day (9th day of treatment). Liver spleen, mesenteric lymph node (MLN) bacterial contents were evaluated. In addition blood (aspartate aminotransferase, gamma glutamyl transferase and alkaline phosphatase), terminal ileum and liver samples were performed.