Kur'an'da 'لاَ تُطِعْ' (itaat etme) ifadesinin yer aldığı âyetlerin tefsiri
The exegesis of the verses in the Qur'an with expression 'لاَ تُطِعْ' (not obey)
  1. Tez No: 787430
  2. Yazar: FADİME ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN BALTACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Allah Teâla insanoğlunu yaratmış ve yeryüzüne göndererek, kendisini tanımasını istemiştir. İnsanın yeryüzünde bulunma gayesinin de yaratıcısı olan Allah'ı bilmesi ve ona kulluk etmesi olduğunu Kur'an-ı Kerim'de açık ve net bir şekilde ortaya koymuştur. Allah'ı tanıma, aynı zamanda ona itaat etme anlamını da içerir. Zira şeytan Allah'ı tanıdığı halde ona itaat etmediği için rahmetinden kovulmuştur. Kur'anı Kerim'de Allah'ı, onun gönderdiği elçilerini ve inananlardan olan idarecileri kabul edip boyun eğmeleri müminlere emredilmiştir. Bu emrin karşıtı olarak bir takım kişi ve gruplara ise itaat yasaklanarak onlara karşı takınılacak tavır açık ifadelerle Kur'an-ı Kerim'de zikredilmiştir. Şeytanı temsil eden bu kişi ve grupların genel özellikleri ve asıl niyetleri ortaya konularak, bunlara karşı nasıl bir yaklaşımda bulunulması gerektiği anlatılmıştır.“Kur'an'da ”لاَ تُطِع“ (İtaat Etme) İfadesinin Yer Aldığı Âyetlerin Tefsiri”adlı çalışmamız, dokuz farklı sûreden on altı âyetin tefsirinden oluşmaktadır. Öncelikle üzerinde çalıştığımız her bir âyetin bulunduğu sûre özellikleri, tarihsel arka planı incelendikten sonra, tefsirini yapmaya çalıştığımız âyeti sure içerisindeki konumu itibarı ile siyâk ve sibâk ilişkisi bağlamında âyeti ele almaya çalıştık. Çalışmamızda tefsirini yapmaya çalıştığımız bu âyetlerin verdikleri mesaj ve ortak noktalarının belirlenmesi hedeflenmiştir. Çalışmamız giriş, iki bölüm ve sonuç olarak teşekkül etmiştir. Giriş bölümünde konumuzun önemi ve amacına yer verilmiştir. Birinci bölümde genel olarak itaat kavramı üzerinde durularak anlam çerçevesi incelenmiştir. İkinci bölümde çalışmamızın esasını oluşturan Kur'an'da“لاَ تُطِعْ”(İtaat etme) fadesinin yer aldığı dokuz sûrede yer alan on altı âyetin tefsiri yapılmaya çalışılmıştır. Sonuç bölümünde ise üzerinde çalıştığımız âyetlerin tefsirinden ulaştığımız neticeye yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Allah Almighty created human and wanted them to realize him selfby sending them to the earth. In the Qur'an, it has been clearly and unequivocally revealed that thepurpose of man's existence on earth is to know and worship Allah, the Creator. Knowing Allah also includes the meaning of obeying Him.Because Satan was expelled from His mercy because he knew Allah but did not obey Him.In the Qur'an,believers are commanded to accept and therulers who represent Him. Contrary to thisorder, individuals and groups was prohibited and the attitude to betaken against them was clearly stated in Quran.The general characteristics and real intention of these people and group swho are revealed, and hov to approach thems is explained.Our research named 'The commentary of theversesin the Qur'anwith experession“ لاَ تُطِع”(Not obediance) consists of interpretation of sixteen verses from nine differant surahs. First of all, after examining the features of the sura in which each verse we are working on and its historical background, as of the position of the verse we tried to interpret in the context of the relationship between siyâk end sibâk. And the aim,it is aimed to determine the messages and common points of the verses we are traying to interpet. Our research consists of an introduction part, the importance and purpose of our subject are given. In the first part, it concept of obedience is analyzed and the framework of meaning is addresesed. In thesecond part, it hasbeen tried to interpret the twelve verses in the nine surahs in the Quran, wich from the basis of our study, in which the expression“لاتُطِع”(Notobediance) is included. In theconclusion we reached from the interpretation of the verses we studied is given.