Mutluluk ve iktisadi kalkınma ilişkisi: Türkiye için ampirik bir analiz
The relationship of happiness and economic development: An empirical analysis for Turkey
- Tez No: 787470
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Kalkınma iktisadı, II. Dünya Savaşı'ndan sonra, gerek savaş sonrasında ekonomik durumlarını düzeltmeye çalışan batılı ülkelerin gerek yeni siyasi bağımsızlıklarını kazanmış az gelişmiş ülkelerin iktisadi gelişmelerini sağlamak amacıyla oluşmuş ve ortaya çıktığı dönemde ise popülerliğini kazanmış bir alt disiplindir. 1970'li yılların sonu 1980'li yılların başıyla birlikte geleneksel kalkınma anlayışına alternatif kalkınma yaklaşımları da ortaya çıkmıştır. Bu kalkınmanın sağlanmasında yer alan faktörlerin bireylerin mutluluğu üzerinde ne derece etkili olduğu araştırılmıştır. Çalışmada 2005Q1-2020Q1 yılları arasında Türkiye ekonomisi için Eviews programı kullanılarak Toda-Yamamoto nedensellik testi, Fourier Toda-Yamamoto (Single Frequency) nedensellik testi ve Fourier Toda-Yamamoto (Cumulative Frequency) nedensellik testi yöntemiyle analiz edilerek sonuçlara ulaşılmıştır. Çalışmada; ekonomik, sosyal ve demografik faktörler ile mutluluk endeksi arasında tek yönlü ilişki ya da karşılıklı nedensellik ilişkisinin olduğu sonuçlara ulaşılmıştır. İnsani gelişme endeksi, ifade özgürlüğü ve hesap verilebilirlik endeksi ile mutluluk endeksi arasında karşılıklı bir nedensellik ilişkisine ulaşılmıştır. Kişi başı reel GSYİH, CO2, enflasyon oranı, doğumda ortalama yaşam beklentisi, ortaokullaşma oranı, hukukun üstünlüğü endeksi ile mutluluk endeksi arasında tek yönlü nedensellik ilişkisinin var olduğu sonucuna ulaşılırken diğer değişkenlerle mutluluk arasında nedensellik ilişkisine ulaşılamamıştır.
Özet (Çeviri)
Development economics, II. It is a sub-discipline that gained popularity after the World War II, both in the western school trying to improve their economic situation after the war, and the school in order to defeat their new political fantasies and to achieve the development of the underdeveloped kingdom. With the end of the 1970s and the beginning of the 1980s, alternative development solutions emerged to the traditional understanding of development. It has been investigated how effective this development is on the happiness of the individuals involved. In the study, the results of the analysis were obtained with the Toda-Yamamoto causality test, the Fourier Toda-Yamamoto (Single Frequency) causality test and the Fourier Toda-Yamamoto (Cumulative Frequency) causality test method using the Eviews program for the Turkish economy between the years 2005Q1-2020Q1. In the study; It has been concluded that there is a one-way relationship or mutual causality relationship between economic, social and demographic factors and the happiness index. A mutual causality relationship was found between the human development index, freedom of expression and accountability index and happiness index. While it was concluded that there is a one-way causality relationship between real GDP per capita, CO2, inflation rate, average life expectancy at birth, secondary schooling rate, rule of law index and happiness index, no causality relationship was reached between other variables and happiness.