Impacts of the Palestine resistance movement during the May 2021 war with the Israeli forces on Palestinian popular discourse
İsrail güçleri ile Mayıs 2021 savaşı sırasında Filistin direniş hareketinin Filistin popüler söylemi üzerindeki etkisi
- Tez No: 787471
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ KATMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Journalism, Political Science, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
İsrail-Filistin çatışması uzun süredir devam ediyor ve hem yerel hem de uluslararası ilgi topladı. Küresel liderler, Birleşmiş Milletler ve diğer uluslararası kuruluşların çözüm bulma çabalarına rağmen hız kesmeden devam ediyor. Ancak bu araştırma, Mayıs 2021'de İsrail güçleriyle yapılan savaş sırasında Filistin direniş hareketinin Filistin Popüler Söylemi üzerindeki etkilerini keşfetmeyi amaçlıyor. Araştırma, siyasi dinamikler, sağlık ve Ortadoğu'nun güvenliği dahil olmak üzere bir dizi etkiyi analiz etti. Bu yaklaşım, hem birincil hem de ikincil kaynaklardan veri toplanmasını gerektirir. Konuyla ilgili taze bilgi toplamak için siyasi analistler ve muhabirlerle bizzat yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılacaktır. Tüm görüşmeler kaydedilecek ve yazıya dökülecektir. Bölgede kalıcı bir barış arayışı halen devam ediyor, ancak çalışma potansiyel bir barış seçeneği olarak iki devletli bir çözümü de öneriyor.
Özet (Çeviri)
The Israel-Palestine conflict has been going on for a long time and has garnered both local and international interest. Despite several efforts to find a solution by global leaders, the United Nations, and other international organizations, it continues to continue unabated. This research, however, seeks to explore the impacts of the Palestinian resistance movement during the May 2021 war with the Israeli forces on Palestinian Popular Discourse. The research analysed a number of effects, including those on political dynamics, health, and the middle east's security. This approach calls for the collection of data from both primary and secondary sources. In order to gather fresh information on the subject, semi-structured interviews will be conducted with political analysts and reporters in person. All of the interviews will be recorded and transcribed. The quest for a permanent peace in the area is still ongoing, but the study also suggests a two-state solution as potential peace-making option.