Design, synthesis, and evaluation of cytotoxic effect of novel indolin-2-one derivatives
Yeni indolin-2-one türevlerinin tasarımı, sentezi ve sitotoksik etkisinin belirlenmesi
- Tez No: 787469
 - Danışmanlar: PROF. DR. SULTAN BAYTAŞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
 - Yıl: 2023
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 94
Özet
Kanser, her yıl küresel ölümlerin önde gelen nedenlerinden biridir. Son yıllarda yapılan istatistiksel çalışmalar, çeşitli kanser türleri arasında, malign mezotelyoma ve meme kanserinin yüksek ölüm oranına sahip en ölümcül kanser tipleri olduğunu göstermektedir. Halihazırda kullanılan tedavilere karşı direncin gelişmesi, araştırmacıları potansiyel yeni tedaviler üzerinde çalışmaya yöneltmiştir. Kanserli hücre hatlarına karşı çok çaraştırılar kimyasal yapılardan biri indolin-2-on'dur. Çeşitli tirozin kinazlara karşı indolin-2-on türevleri dikkate değer etkinlik gösterilmiştir. Araştırma grubumuz tarafından daha önce sentezlenmiş indolin-2-on türevleri GY-342, GY-339, GY306 ve GY33, mezotelyoma (SPC212) ve meme (MCF-7) kanseri hücre hatlarına karşı IC50 değerleri
Özet (Çeviri)
Cancer is one of the foremost causes of global deaths annually. Recent statistical studies state that among the diverse types of cancer, malignant mesothelioma and breast cancer remain the most fatal ones with a high mortality rate. The development of resistance against the treatments presently used has led researchers to work on potential novel therapies. One of the most researched chemical moieties against cancerous cell lines is indoline-2-one. Remarkable effects have been shown by indoline-2-one based derivatives against various tyrosine kinases. Based on this potential, four compounds namely GY-342, GY-339, GY306, and GY333 having indoline-2-one as core structure were previously synthesized by our research group. These compounds showed potent cytotoxicity against the malignant mesothelioma (SPC212) and breast (MCF-7) cancer cell lines with IC50 values