The impact of electronic banking on customer satisfaction in Iraq
Irak'ta elektronik bankacılığın müşteri memnuniyetine etkisi
  1. Tez No: 785016
  2. Yazar: ESAM HUSSEİN SARHAN SARHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGEHAN TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Elektronik hizmetler ve teknolojiler çok hızlı değişmektedir. Banka hizmetleri, özellikle elektronik bankacılık (EB), bu tür teknolojilerle güçlü bir şekilde ilişkilidir. Son zamanlarda bankalar müşterilerine daha yüksek memnuniyet düzeyine (CS) ulaşmak için farklı elektronik hizmetler sunmaktadır. Bu çalışma, Irak Bankalarında EB'nin CS üzerindeki etkilerini test etmektedir. Çalışma, Irak bankalarının karar vericilerinin EB ve CS kavramlarını anlamalarına yardımcı olabileceği için önemlidir. Ayrıca, müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamak için bu bankalarda EB'yi geliştirmelerine yardımcı olabilir. Bu çalışma Irak'ta sekiz banka üzerinde uygulanmıştır. Bu bankalar, yüksek rekabet piyasası altında çalışmakta ve müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamakla ilgilenmektedir. Araştırmanın evreni 700 çalışandı. Örneklem çekmek için rastgele örneklem yöntemi kullanılmış ve örneklem büyüklüğü 262'dir. Veri toplamak için anket kullanılmıştır. SSPS 17.0 yazılımı kullanılarak gerekli tüm istatistiksel testler ve analizler yapıldı. Bu çalışmanın sonuçları, genel olarak EB'nin Irak bankalarının CS'si üzerinde istatistiksel olarak olumlu ve anlamlı bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Çalışma, Irak'taki örnek bankalardaki EB'nin CS'lerini geliştirebileceği sonucuna varıyor. Çalışma, bu sonuçların çalışma hipotezlerini desteklediği ve literatürle uyumlu olduğu sonucuna varmıştır. Çalışma, bankaların EB'lerini iyileştirmek için stratejiler ve programlar uygulamaya devam etmeleri gerektiğini ve bunun da sonunda CS'lerini artırmasını önermektedir.
Özet (Çeviri)
The electronic services and technologies has been changing very fast. Banks services, specifically, the electronic banking (EB) are strongly related to these type of technologies. Recently, banks are providing different electronic services to their customers to achieve higher level of their satisfaction (CS). This study tests the effects of EB on CS in Iraqi Banks. The study is importance since it can help decision makers of Iraqi banks to understand the concepts EB and CS. It can also help them developing the EB in these banks to meet their customers' needs. This study was applied on eight banks in Iraq. These banks are working under high competition market, and concerning with satisfying their customers' needs. The population of the study was 700 employees. A random sample method was used to draw a sample, and the sample size used was 262. The questionnaire was used to collect data. Using SSPS 17.0 software, all the necessary statistical tests and analyses were performed. The results of this study showed that, in general, EB has a statistically positive and significant effect on the CS of Iraqi banks. The study concludes that EB in the sample banks in Iraq can enhance their CS. The study concludes that these results support the study hypotheses, and in line with the literature. The study suggests that the banks should keep applying strategies and programs to improve their EB, which by the end increases their CS.