The digital images of amnesia and-or recollection
Bellek yitimi ve/ya yeniden hatırlamanın dijital görüntüsü
- Tez No: 787488
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TURAN AKSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar ve Resim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Tarih boyunca bellek kavramıyla uğraşmış sanatçılar arşiv, belge, anı gibi özelliklerinden dolayı görüntüleri araç olarak kullanmışlardır. Özellikle teknolojinin gelişimi nedeniyle günümüzde sanat görüntülerle daha da iç içe geçmiş durumdadır. Görüntü çokluğunun, unutturmama üzerine temellendirilen bellekte yitime sebep olduğu düşünülmektedir. Bu tez çalışmasında görüntülerin nasıl bir bellek yitimine sebep verebileceği bellek kavramının irdelenmesinden yola çıkılarak ve bununla bağlantılı olarak gerçek kavramının yeniden okunmasıyla ortaya koyulmuştur. Belleğin bireysel ve toplumsal kimliklerimizle iç içe geçen, nasıl bir işleyişe sahip olduğu ortaya koyulduktan sonra sanal ortamdaki durumları da incelenmiştir. Sanatçıların tarih boyunca bellekle uğraşmaları, özellikle görüntülere yönlenmeleri sonucu bellek yitimine sebep verebildikleri ortaya çıkmıştır. Belleğin güvenilmez yapısı ve çarpıtılabilirliği bellek yitimi için de geçerlidir. Belleği etkileyen en önemli faktörlerden birisi zamandır. Zaman kavramının sanallaşmayla birlikte farklı kavramlara dönüşmesi Bergson'ın zaman ve mekan kavramları incelenerek açıklanmaya çalışılmıştır. Amaç; özellikle dijital görüntünün nasıl bellekle ilişki kurup kalıcı olabileceğini araştırmaktır. O yüzden dijital görüntü mekanlarından önce durağan olan ilk durağımız fotoğraf ve anı saklayabilme yetisi incelenmiştir. Buradan devam ederek hareketli görüntülere(video) ve dijital ortamda yaratılmış sanal görüntülere bakılmıştır. (sanal gerçeklik(virtual reality/VR) ve Artırılmış gerçeklik(augmented reality/AR) ).
Özet (Çeviri)
Artists who have dealt with the concept of memory throughout history have used images as tools due to their characteristics, such as archives, documents, and memories. Since the advent of technology, art has become increasingly intertwined with images. It is thought that the abundance of images causes memory loss based on not forgetting. This research reveals how images can cause amnesia by examining the concept of memory and re-reading the concept of reality in connection with this. Memory situations in the virtual environment are examined after revealing how memory is intertwined with our individual and social identities. It has been revealed that artists have been able to cause amnesia as a result of their dealing with memory throughout history, especially their orientation to images. The unreliable nature and falsification of memory also apply to amnesia. One of the most critical factors affecting memory is time. The transformation of the concept of time into different concepts with virtualization has been tried to be explained by examining Bergson's concepts of time and space. Aim; In particular, it investigates how the digital image can relate to memory and be permanent. Therefore, our first stop, static before digital image spaces, is the ability to store photographs and memories. Moving images (video) and virtual images created in the digital environment were examined here. (virtual reality/VR and Augmented reality/AR).