Digitalization of the international trade and business develeopment
Uluslararası ticaretin digitalizasyonu
- Tez No: 787487
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKUT AKKARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Teknoloji alanında yaşanan gelişmeler hayatımızın birçok noktasını doğrudan etkilemiştir. Teknolojinin gelişimi ile beraber gelen dijitalleşme, gündelik hayatımızdan iş hayatımıza kadar olan perspektifte büyük rol oynayan bir kavram haline gelmiştir. Son yıllarda yediğimiz yemeği, giydiğimiz kıyafeti ve hatta ihracatını-ithalatını yaptığımız malzemeleri bile internet ortamından tedarik edebiliyoruz. Günümüzde teknolojiden faydalanmayı tercih etmeyen pek çok firma olmakta birlikte, bu firmalar teknolojiyi kullanmamaları sebebiyle çok büyük bir zaman ve maliyet kaybına uğramaktadırlar. Yaptığım çalışmanın amacı ise bu noktada dijitalleşmenin beraberinde getirdiği avantajların iş geliştirme ve uluslararası ticaret kapsamında ne ölçüde önemli olduklarını, sürecin tam olarak neresinde devreye girdiklerini göstermektir. Dijitalleşmenin getirdiği avantajların dışında, uluslararası ticaret teorileri, uluslararası ticaret kurumları/kuruluşları, iş geliştirmenin tarihçesi ve aşamaları hakkında da bilgi vermeyi amaçladım. Tezimi hazırlarken ana hipotezim, dijitalleşme olgusunun uluslararası ticaret alanında hizmet veren firmalar için zaman ve maliyet tasarrufu sağlayan bir kavram olmasıydı. Yaptığım literatür taraması sonucunda elde ettiğim verilere göre teknolojinin; iş geliştirme sürecini ve uluslararası ticareti ne ölçüde kolaylaştırdığına dair bilgiler yer almaktadır. Yukarıda da belirttiğim gibi tezimi hazırlarken literatür taraması yönteminden faydalandım. Ayrıca elde ettiğim verileri kontrol etmeme yardımcı olması açısından anket yöntemiyle bilgi toplama yoluna da başvurdum. Yaptığım çalışmalar sonucunda ise gelişen dünya düzeninde teknolojinin ve dijitalleşmenin hayatımızın her alanını etkilediği gibi uluslararası ticaret ve iş geliştirme gibi alanları da büyük ölçüde etkilediğini, zamansal ve ekonomik olarak büyük faydalar sağladığını ve sağlayacağını elde ettim. Yaptığım çalışma ile literatüre ticaretin tarihçesi, uluslararası ticaret teorileri, iş geliştirme modelleri ve dijitalleşmenin beraberinde getirdiği kavramların açıklanması gibi verilerle katkıda bulunmayı amaçladım.
Özet (Çeviri)
Advances in technology have directly affected many aspects of our lives. Digitalization, which comes with the development of technology, has become a concept that plays a big role in the perspective from our daily life to our business life. In recent years, we can procure the food we eat, the clothes we wear, and even the materials we export and import from the internet. Today, although there are many companies that do not prefer to benefit from technology, these companies lose a great deal of time and cost because they do not use technology. The purpose of my work is to show how important the advantages brought by digitalization are within the scope of business development and international trade, and where exactly they come into play in the process. Apart from the advantages of digitalization, I also aimed to provide information about international trade theories, international trade institutions/organizations, the history and stages of business development. While preparing my thesis, my main hypothesis was that the digitalization phenomenon is a time and cost saving concept for companies serving in the field of international trade. According to the data I obtained as a result of the literature review, I made; It contains information on how much it facilitates the business development process and international trade. As I mentioned above, I used the literature review method while preparing my thesis. I also resorted to collecting information using the survey method to help me control the data I obtained. As a result of my studies, I have learned that technology and digitalization in the developing world order affect all areas of our lives, as well as areas such as international trade and business development, and provide and will provide great benefits in terms of time and economy. With my study, I aimed to contribute to the literature with data such as the history of trade, international trade theories, business development models and the explanation of the concepts brought by digitalization.