Kickboks sporu ile uğraşan sporcularda emosyonel ve şiddet ile ilgili genlerin adli bilimler açısından değerlendirilmesi
- Tez No: 787495
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL HÜLYA YÜKSELOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
İnsan genomunun araştırılması sürecinde insan fizyolojisi ve hastalıklar ile kompleks ilişkilerini anlamlandırmak için; genlerin fonksiyonlarını ve insan genomunun yapısal özellikleriyle bu aşamada kromatin düzenlenmesi ve rekombinasyon ya da mutasyon gibi çoğu karmaşık süreci içermektedir. Genomun dizinlemesi süreci ile, bireylerin davranış ve kişilik özelliklerinin evirilmesi sürecinde genlerin ne denli etki ettiğini araştıran birçok çalışma literatürde zamanla artış göstermektedir. Karmaşık davranış ve bu davranışların özellikleri, çoklu genler tarafından düzenlenmesi sürecini bu alanda yapılmış çoğu çalışma göstermektedir. Özellikle dopamin ve serotonin yolağına etkisi olan genler çoğunlukla nörobilim alanı ile ilişkili olarak çalışılmalarda yer almaktadır. Spor genetiği alanı ile ilgili yapılan birçok çalışmada ise; atletik performanslar üzerinde etki eden genlerin belirlenmesi ile birlikte, bahsedilen genlerin etki mekanizmalarının açıklanması ve atletik performans açısından bireylerin yatkınlıklarının belirlenmesi gibi daha birçok çalışmaların bütününü kapsadığı bilinmektedir. Saldırgan davranışlar açısından yapılan araştırmalarda sergilenen bu agresif tutumun kişiler arasında varyasyon göstermesinde genetik ve paylaşılmamış çevre sorumlu tutulmaktadır. Bu açıdan kasten saldırgan davranış sergileyenler, reaktif olarak saldırgan davranış sergileyen kişilere göre genetik etkinliğin daha belirgin olduğu bulunmuş ayrıca saldırganlığa yönelik yapılan genetik çalışmalar arasında en dikkat çekici olan fenotipin; kasıtlı saldırgan bireyler olduğudur. Yalnız bireysel spor dalları değil, aynı zamanda takım sporlarında gösterilen başarılar için, genetik yapılara uygun antrenman ve bu yapılara uygun beslenme programlarının oluşturulması gibi detaylar oldukça önem arz etmektedir. Bu sebeple; literatürde var olan ve bireylerin davranışsal özellikleri ile ilgili olduğu bilinen MAO-A, COMT, 5-HTT, 5HT1A, TPH1 ve TH genlerinin kişilerden alınan örneklerdeki varyasyonları incelenerek anlamlı bir sonuç elde edilmesi planlanmıştır.-. Çalışma kapsamında, 20 adet örnekte MAO-A, COMT, 5-HTT, 5HT1A, TPH1 ve TH genlerine ait polimorfizmler; DNA izolasyonu ve kantitatif real-time PCR yöntemleri kullanılarak belirlenmiştir. Bu kapsamda sporcularda bulunan söz konusu genlerin davranışsal açıdan sporla aktif uğraşan kişileri ne denli etkilediğinin belirlenmesi, adli bilimler açısından şiddet olgusunun genetik temelleri üzerine oturtulmuş bir analiz yapılmış ve ayrıca elde edilen istatiksel veriler ile bahsedilen bu genlerin davranışlar üzerindeki etkilerinin somut yansımalarını göstererek çalışmanın temelleri, belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
It involves the functions of genes and the structural features of the human genome, as well as many complex processes such as chromatin arrangement and recombination or mutation at this stage, To make sense of its complex relationships with human physiology and diseases in the process of researching the human genome. Many studies investigating how genes affect the evolution of behavior and personality traits of individuals through the process of genome sequencing have increased over time in the literature. Most studies in this field show the complex behavior and its characteristics, the process of regulation by multiple genes. In particular, genes that affect the dopamine and serotonin pathway are mostly involved in studies related to the field of neuroscience. In many studies on sports genetics; It is known that it covers the whole of many studies such as the determination of the genes that affect the athletic performances, the explanation of the mechanisms of action of the mentioned genes and the determination of the susceptibility of the individuals in terms of athletic performance. Genetic and unshared environment are held responsible for the variation among individuals in this aggressive attitude exhibited in researches in terms of aggressive behaviors. In this respect, it was found that genetic activity was more pronounced in those who deliberately exhibit aggressive behavior than those who reactively exhibit aggressive behavior. intentionally aggressive individuals. Details such as training suitable for genetic structures and creating nutrition programs suitable for these structures are very important not only for individual sports branches, but also for success in team sports. Therefore; It is planned to obtain a meaningful result by examining the variations of MAO-A, COMT, 5-HTT, 5HT1A, TPH1 and TH genes, which are known in the literature and are known to be related to the behavioral characteristics of individuals, in samples taken from individuals. Within the scope of the study, polymorphisms of MAO-A, COMT, 5-HTT, 5HT1A, TPH1 and TH genes in 20 samples; It will be determined using DNA isolation and quantitative real-time PCR methods. In this context, an analysis based on the genetic basis of the phenomenon of violence in terms of forensic sciences will be made to determine how the genes in question in athletes affect people who are actively involved in sports in behavioral terms. In addition, the basis of the study will be determined by showing the concrete reflections of the effects of these genes on behaviors with the statistical data obtained.