Fındık ve susam alerjisi gelişiminde çevresel fındık ve susam alerjenlerine maruziyetin etkisi
Effect of environmental allergen exposure on hazelnut and sesameallergy development
  1. Tez No: 787521
  2. Yazar: OZAN HAKVERDİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ENİS ŞEKEREL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Allergy and Immunology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Giriş: Fındık ve susam alerjisi toplulumuzda süt ve yumurta alerjisi ile birlikte erken çocukluk döneminde en sık görülen besin alerjilerinden bazılarıdır. Fındık ve susam ülkemizde direk ve diğer gıdalarla birlikte sık tüketilen gıdalardır. Alerjisinin sık görülmesi ve toplumda sık tüketilmesi sebebiyle tanı alan hastalar için maruziyet kontrolü zor olmaktadır. Hipotezim bu alerjilerin gelişiminde çevresel maruz kalınan antijen miktarının yüksekliğinin rol oynamasıdır. Yöntem ve gereçler: Çalışmaya 2021 -2022 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Alerji Bölümünde yeni tanı alan, takipte olan fındık ve susam alerjisi hastaları ile kontrol grubu için besin alerjisi olmayan hastalar kabul edildi. Hastaların evlerinden çevresel maruziyeti temsil eden toz örnekleri toplandı. Bu toz örneklerinden ELİSA yöntemi kullanılarak fındık ve susam antijen miktarları saptandı. Saptanan antijen miktarları istatistik yöntemleri kullanılarak değerlendirildi. Bulgular: Fındık grubunda 57 susam grubunda 63 ev tozu örneği incelendi. Fındık alerjisi grubunda yeni tanı ve kontrol grubu arasında ise istatistiksel olarak anlamlı (p=0.006) yeni tanı toz örneklerinde fındık antijenlerinin μg/ml cinsinden daha fazla olduğu gözlendi. Fındık alerjisi grubunda toz örneklerinde antijen pozitifliği incelendiğinde yeni tanı ile takip grupları arasında ve yeni tanı ile kontrol grupları arasında ev tozunda pozitiflik saptanması açısından yeni tanıda daha fazla miktarda pozitif örnek olacak şekilde istatistiksel olarak anlamlı (p=0.0036 ve p=0.0014) fark bulundu. Susam alerjisi grubunda takip ve kontrol grubu arasında ise istatistiksel olarak anlamlı (p=0.001) toz örneklerindeki susam antijenlerinin μg/ml cinsinden farklılığı saptandı. Susam alerjisi grubunda yeni tanı ve takip grupları arasında ev tozunda pozitiflik saptanması açısından yeni tanıda daha fazla miktarda pozitif örnek olacak şekilde istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu (p=0.004). Susam alerjisi grubunda takip ve kontrol gruplar arasındaki ev tozunda antijen varlığı değerlendirildiğinde kontrol grubunda daha pozitiflik istatistiksel olarak anlamlı olacak şekilde (p= 0.001) saptandı. Susam ve fındık tozdaki antijen miktarlarının kıyaslandı. Susam örneklerinde daha yüksek miktarda antijen olduğu istatistiksel olarak anlamlı olacak şekilde saptandı (p =
Özet (Çeviri)
Background: Hazelnut and sesame allergy are some of the most common food allergies in early childhood along with milk and egg allergy in our society. Hazelnut and sesame are the foods that are consumed directly and within the other foods in our country. Due to being frequent and frequently consumption in society, exposure control is difficult for patients diagnosed with allergies. The purpose of this study was to assess the amount of antigen exposed as a possible risk factor in the development of these allergies. Material and methods: Patients with hazelnut and sesame allergy who were newly diagnosed and followed up in Hacettepe University Faculty of Medicine, Department of Pediatric Allergy between 2021 and 2022, and patients without food allergy for the control group were included in the study. Dust samples representing environmental exposure were collected from patients' homes. Hazelnut and sesame antigen amounts were determined from these dust samples using the ELISA method. Detected antigen amounts were evaluated using statistical methods. Results: In the hazelnut group 57 and in sesame group 63 house dust samples were examined. It was observed that hazelnut antigens in the dust samples of the newly diagnosed group were statistically significant (p=0.006) between the newly diagnosed and control groups in the hazelnut allergy group, as μg/ml. When the antigen positivity rates in dust samples in the hazelnut allergy group were examined, a statistically significant difference (p=0.0036 and p=0.0014) was found between the newly diagnosed and follow-up groups and between the newly diagnosed and control groups in terms of positivity in house dust, with more positive samples in the new diagnosis. In the sesame allergy group, there was a statistically significant (p=0.001) difference between the follow-up and control groups in terms of μg/ml of sesame antigens in the dust samples. A statistically significant difference was found between the newly diagnosed and follow-up groups in the sesame allergy group in terms of positivity ratio in house dust, with more positivity ratio in the new diagnosis (p=0.004). When the presence of antigen in the house dust between the follow-up and control groups in the sesame allergy group was evaluated, more positivity in the control group was found to be statistically significant (p= 0.001). When the presence of antigen in the house dust between the follow-up and control groups in the sesame allergy group was evaluated, more positivity in the control group was found to be statistically significant (p= 0.001). Antigen amounts in sesame and hazelnut powder were compared. It was determined that there was a higher amount of antigen in the sesame samples, which was statistically significant (p =