Akut gastro enterit tanılı çocuk hastaların annelerine verilen planlı eğitimin annelerin bilgi düzeylerine etkisi
The effect of planned education given to the mothers of child patients diagnosed acute gastro enteritis on the knowledge level of the mothers
  1. Tez No: 787520
  2. Yazar: MERYEM ŞEKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLZADE UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırma Akut Gastroenterit (AGE) tanılı çocukların annelerine verilen planlı eğitimin annelerin bilgi düzeylerine etkisini ölçmek amacıyla yarı deneysel tipte tasarlanmıştır. Araştırma Hakkari Devlet Hastanesi Süt Çocuğu-Çocuğu Çocuk Servisi kliniğinde Mart-Ağustos 2022 tarihleri arasında gerçekleşmiştir. Araştırmanın örneklemi G-Power 3.1 programı ile belirlenmiş olup her grupta 43 anne ile araştırma tamamlanmıştır. Verilerin toplanması aşamasında“Çocuk ve Anneye ilişkin Soru Formu”,“Akut Gastroenterit/İshale ilişkin Bilgi Formu”ve“Akut Gastroenterit/İshal Eğitim Kitapçığı”kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Ki Kare testi, Fisher exact test, Friedman testi, Mann Whitney U testi, One Way Anova testi ve Bağımsız t testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Girişim ve kontrol grubundaki anneler ve çocukları demografik özellikler açısından homojendir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The research was designed in a quasi-experimental type to measure the effect of the planned education given to the mothers of children diagnosed with Acute Gastroenteritis (AGE) on the knowledge level of the mothers. The research was carried out between March-August 2022 in Hakkari State Hospital Infant-Child Pediatric Service Clinic. The sample of the study was determined with the G power 3.1 program and the study was completed with 43 mothers in each group.“Question Form for Child and Mother”,“Information Form for Acute Gastroenteritis / Diarrhea”and“Acute Gastroenteritis / Diarrhea Education Booklet”were used during data collection. In the evaluation of the data, Chi-square test, Fisher exact test, Friedman test, Mann Whitney U test, One Way Anova test and Independent t test were used. Mothers and their children in the intervention and control groups are homogeneous in terms of demographic characteristic (p>0,05).