Jinekolojik kanserli kadınlarda uygulanan kahkaha yogasının psikolojik iyi oluşa etkisi
The effect of laughter yoga on psychological wellness on women with gynecological cancer
- Tez No: 787587
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KERİME DERYA BEYDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırma, jinekolojik kanser tanısı alan kadınlarda kahkaha yogasının psikolojik iyi oluşa etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel olarak tasarlanmıştır. Araştırma, 1 Ekim 2021-1 Nisan 2022 tarihleri arasında İzmir Tepecik Eğitim Araştırma Hastanesinin onkoloji servisinde tedavi gören 35 girişim ve 35 kontrol olmak üzere 70 hasta ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri, tanıtıcı soru formu ve Psikolojik İyi Oluş Ölçeği ile elde edilmiştir. Araştırmada girişim ve kontrol grupları arası ölçümler değerlendirildiğinde; girişim ve kontrol gruplarının ön testte Psikolojik İyi Oluş Ölçeği puan ortalamasının benzer olduğu; kontrol grubundaki hastaların son test Psikolojik İyi Oluş Ölçeği puanlarının ön teste göre anlamlı şekilde azaldığı (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is to determine the effect of laughter yoga on psychological well-being in women diagnosed with Gynecological Cancer.The population of the study consists of the patients registered in the oncology service of Tepecik Training and Research Hospital in Izmir. The study was carried out with 70 patients, 35 of which were interventions and 35 controls, who were treated in the oncology service of Izmir Tepecik Training and Research Hospital between October 1, 2021 and April 1, 2022. In order to measure the effect of laughter yoga on psychological well-being, the Psychological Well-Being Scale was applied to both the experimental group and the control group patients. According to the results of the Paired Sample t-test applied, it was observed that the post-test Psychological Well-Being Scale scores of the people in the control group decreased significantly (p0,05).The mean scores of the Psychological Well-Being Scale before the laughter yoga practice of both the control and experimental groups were quite similar.