Bir kömür madeninde çalışanların ruhsal durumları ile sağlıkla ilişkili yaşam kalitelerinin değerlendirilmesi ve periyodik muayene sonuçlarının incelenmesi
Evaluation of mental states and hEALTH-related quality of life of workers in a COAL mine and examination of periodic examination results
- Tez No: 787589
- Danışmanlar: PROF. DR. ALAETTİN ÜNSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Çalışmanın amacı; kömür madeni çalışanlarının depresyon, anksiyete ve stres bozukluğu sıklıklarının saptanması, ilişkili olduğu düşünülen bazı değişkenlerin incelenmesi, psikolojik sermaye düzeyleri ve sağlıkla ilişkili yaşam kalitesi düzeylerinin değerlendirilmesidir. Çalışma, 01 Şubat 2022 – 01 Eylül 2022 tarihleri arasında Bolu ili Göynük ilçesinde yer alan bir kömür madeninde çalışan işçiler üzerinde gerçekleştirilen kesitsel tipte bir araştırmadır. Madende çalışan 328 kömür işçisi çalışma grubunu oluşturmuştur. Depresyon, anksiyete ve stres bozukluğunun değerlendirilmesinde DASÖ-21, psikolojik sermaye düzeyinin belirlenmesinde PSÖ-12, sağlıkla ilişkili yaşam kalitesinin ölçülmesinde ise KF-12 kullanılmıştır. İşçilerin beden sağlığı ile ilgili bilgiler iş yerlerinde tutulması zorunlu kayıtlardan biri olan işe giriş / periyodik muayene formlarından elde edilmiştir. Elde edilen veriler ki-kare testi, Mann Whitney U testi ve Spearman korelasyon analizi ile değerlendirilmiştir. Bu çalışmada depresyon görülme sıklığı %10.4 (n=34), anksiyete bozukluğu görülme sıklığı %13.4 (n=44), stres bozukluğu görülme sıklığı ise %10.1 (n=33) olarak bulundu. Depresyon, anksiyete ve stres bozukluğu düzeyleri ile psikolojik sermaye ve sağlıkla ilişkili yaşam kalitesi düzeyleri arasında ters yönde bir ilişki olduğu tespit edildi. Madende yapılan periyodik muayenelere ruh sağlığını da kapsayacak şekilde genişletilerek devam edilmesi faydalı olabilir. Çalışanların psikolojik sermaye düzeylerini arttırmaya yönelik eğitimler düzenlenebilir. İşçilerin ruh sağlığı sorunları için uygun tanı ve tedavileri almaları için ileri merkezlere yönlendirilmeleri ile sağlıkla ilişkili yaşam kalitelerinin iyileşeceği kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to determine the frequency of depression, anxiety and stress disorders in coal mine workers, to examine some variables thought to be related, to evaluate their psychological capital levels, to determine their health-related quality of life levels and to evaluate the relationship between them. The is a cross-sectional study conducted between February 01, 2022 and September 01, 2022 on coal mine workers of İmköse Madencilik Inc. located in Göynük district of Bolu province. The study group consisted of 328 coal mine workers who agreed to participate in the study. Depression, anxiety and stress disorders were assessed with the DASS-21; psychological capital level with the PSQ-12; and health-related quality of life with the SF-12. Information about the physical health of the workers was obtained from the Work Entrance / Periodic Examination Form. Data were evaluated with chi-square test, Mann Whitney U test and Spearman correlation analysis. The prevalence of depression was found to be 10.4%, anxiety disorder 13.4% and stress disorder 10.1% among coal workers. It was found that there was an inverse relationship between the levels of depression, anxiety and stress disorders and the levels of psychological capital and health-related quality of life. It may be useful to continue periodic examinations in coal mines with an expanded scope on mental health. Mental health can be improved, protected and developed through educations aimed at increasing the psychological capital levels of mine workers. It was concluded that referring workers with depression, anxiety and stress disorders to advanced centers to receive appropriate diagnosis and treatment will improve their health-related quality of life.