Elektrik devresi konusunda simülasyon yönteminin kullanılmasının öğrencilerin fen akademik başarısına ve fen tutumlarına etkisi
The effect of using simulation method on electrical circuit on science academic success and science attitudes of students
  1. Tez No: 787622
  2. Yazar: AYŞE NUR İNCEKARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL GÖKHAN DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez çalışmasında, gerçek durumların sanal ortamda sistem oluşturularak simülasyonla öğrencilerin akademik başarısı ve derse karşı tutumuna etkisi araştırılmak istenmiştir. Çalışmanın evren ve örneklemi Antalya ili Kumluca ilçesi Mimar Sinan Ortaokulu 7.sınıfta bulunan 55 öğrencidir. Deney ve kontrol grupları seçkisiz olarak seçilmiştir. Deney grubu olarak 7/C sınıfı toplam 28 öğrenci, kontrol grubu olarak ise 7/D sınıfı toplam 27 öğrenci seçilmiştir.“Elektrik Devreleri”konusu gerçek hayatta deney ortamının oluşturulması, denenmesi gibi faktörlerin sanal ortamda kolaylıkla öğrencilerin uygulamasını yaptığı bir simülasyon uygulaması deney grubu öğrencilerine uygulanmıştır. Kontrol grubu öğrencilerine ise geleneksel anlatımla ders işlenmiştir. Deney ve kontrol grubu öğrencilerin akademik başarıları ve tutumları Fen Akademik Başarı Testi ve Fen Tutum Ölçeği olarak toplam iki adet veri toplama aracı kullanılmıştır. Fen Akademik Başarı Testi 20 soruluk seçmeli sorulardan oluşmaktadır. Fen Tutum Ölçeği ise 20 maddeden oluşmakta olup 5'li likert olarak ön ve son test olarak uygulanmıştır. Çalışma grupları arasında ön test uygulandığında istatiksel olarak anlamlı farklılık bulunmamıştır. Deney grubu öğrencilerine 'Elektrik Devreleri' konusu simülasyon uygulaması ile işlenmiştir. Kontrol grubu öğrencilerine ise mevcut müfredatla uyumlu öğretimle işlenmiştir. Elektrik Devleri konusu iki hafta süre ile kontrol ve deney grubu öğrencilerine aktarılmıştır. Son test olarak fen akademi başarı ve fen tutum ölçeği uygulanmıştır. Sonuç olarak bulgular incelendiğinde, deney grubu öğrencilerinin akademik başarıları kontrol grubuna göre anlamlı olarak istatiksel sonuçlanmıştır. Fen dersine karşı tutum etkisine bakıldığında iki grup arasında anlamlı farklılık olmadığı istatiksel olarak bulunmuştur. Fakat deney grubu öğrencilerinin ön test-son testine bakıldığında olumlu etki ettiği istatiksel olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to investigate the effect of real situations on students' academic success and attitude towards the course by simulation method by creating a system in the virtual environment. The universe and sample of the study are 55 7th grade students of Mimar Sinan Secondary School in Kumluca District of the Antalya Province. Experimental and control groups were chosen randomly. Total of 28 students from the 7/C class were selected as the experimental group, and a total of 27 students from the 7/D class were selected as the control group. A simulation application, in which the factors such as the creation and testing of the experimental environment in real life, were easily applied by the students in the virtual environment, was applied to the students in the experimental group. The control group students were taught with traditional narration. Academic achievement and attitudes of the experimental and control group students A total of two data collection tools, Science Academic Achievement Test and Science Attitude Scale, were used. Science Academic Achievement Test consists of 20 questions. The Science Attitude Scale consists of 20 items and was applied as a 5 Likert scale as a pre-test and post-test. No statistically significant difference was found between the study groups when the pre-test was applied. The subject of 'Electric Circuits' was taught to the experimental group students with a simulation application. The control group students were taught with instruction compatible with the current curriculum. The subject of Electric Giants was transferred to the control and experimental group students for two weeks. As a post-test, science academy achievement and science attitude scale were applied. As a result, when the findings were examined, the academic achievement of the experimental group students was statistically significant compared to the control group. Considering the effect of attitude towards science lesson, it was found that there was no statistically significant difference between the two groups. However, when the pretest-posttest of the experimental group students was examined, it was found that it had a positive effect statistically.