Assessment of the dıfferent methods to measure HbA1c
HbA1c ölçümünde farklı yöntemlerin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 787636
  2. Yazar: MOHAMMED MAJID AZEEZ OBAID
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM, DR. ÖĞR. ÜYESİ RİADH ABDULRASSOL HENWA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Glikozu ölçmek için en iyi ve tavsiye edilen yöntem, Dünya Sağlık Örgütü ve ADA tarafından önerildiği gibi altın standart olarak kabul edilen kümülatif glikoz test yöntemidir. HPLC, HbA1c testi için referans yöntem olduğundan, çalışmamızda iki rutin yöntemi karşılaştırmaya karar verdik: Bor afinite korelasyonu, enzimatik (Diazyme), ile (HPLC), uyumlu ve bağlantılı bir yol bulmak için (HPLC) ile değiştirmek klinik laboratuvarlarda, çünkü HPLC cihazı çok pahalı ve kullanımında zorluk var. 100 kan örneği üzerinde çalıştığımız yerde 50 örnek sağlıklı ve diğer 50 örnek zaten şeker hastası. üç laboratuvar cihazı (LIFOTRONIC (HPLC) HbAIc H8 AUTOMETED ANALYZER & GP Immunoassay Flouroscence GETEIN 1100 Immunofluorescence Quantitative Analyzer & 430 tam otomatik mindray kimya analiz cihazı BS) üzerinde yapıldı. HbA1c analizinde ortalama farklılıkların olduğunu göstermiştir. Ortalama HbA1c düzeylerinde önemli farklılıklar olduğu ve P değerlerinin
Özet (Çeviri)
The best method for measuring glucose and which is recommended is the cumulative glucose test method, which is considered a gold standard as recommended by the World Health Organization and ADA. Since HPLC is the reference method for HbA1c assay,we decided in our study to compare two routine methods: Boronate affinity correlation , enzymatic (Diazyme), with (HPLC), in order to find a compatible and interconnected way with (HPLC) to replace it in clinical laboratories, because the HPLC device is very expensive and there is difficulty in using it . Where we worked on 100 blood samples, 50 samples are healthy and the other 50 samples are already diabetic. work was done on three laboratory devices (LIFOTRONIC (HPLC) HbAIc H8 AUTOMETED ANALYZER & GP Immunoassay Flouroscence GETEIN 1100 Immunofluorescence Quantitative Analyzer &430 fully automated mindray chemistry analyzer BS). showed that the mean differences in HbA1c analysis . That there were significant differences in the mean levels of HbA1c, and the P-values were