The effect of metformin on the absorption of vitamin B12, folic acid, homocysteine and creatinin; a cross sectional study in Karbala province
Tip 2 diyabetik hastalarda metforminin B12 vitamini, folik asit, homosistein ve kreatinin emilimi üzerindeki etkisi; Kerbela ilinde kesitsel bir çalışma
  1. Tez No: 787645
  2. Yazar: ANAS ADNAN KARIM KARIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Son çalışmalar, tip 2 diyabetik hastalarda metformin ve diğer anti-diyabetik ilaçların B12 vitamini, folik asit, kreatinin ve homosistein emilimi üzerindeki etkisini tahmin etmeye ilişkindir. Yaş, kilo, vücut kitle indeksi, HbA1c, açlık kan şekeri, metformin kullanım süresi ve metformin dozu gibi farklı parametrelerdeki hastalar üzerinde kesitsel çalışma yapılacaktır. Sonuçlar kontrol grubu ile karşılaştırılacaktır. Irak'ın Kerbela ilinden yaşları 35-75 arasında olan tip 2 diyabetli 300 hasta ve 30 sağlıklı kişiden oluşan kontrol grubu örneklem büyüklüğü toplanacaktır. Sonuç olarak, metformin alan diyabetik hastalarda hem vitamin B12 hem de homosistein için daha yüksek, folat açısından diğer antidiyabetik ilaçlar kullanan hastalara veya başlangıçtaki (yeni tanı almış) hastalara göre daha düşük değer kaydedilmiştir. Ayrıca, çalışılan gruplar arasında (yaş, kilo, VKİ ve kreatinin) açısından istatistiksel olarak fark bulunmazken, HbA1c ve açlık kan şekeri açısından incelenen gruplar arasında istatistiksel olarak farklılıklar gözlendi. Ayrıca sonuçlar, metforminin süresi ve dozunun B12 vitamini eksikliğinin kötüleşmesi üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu ortaya koydu.
Özet (Çeviri)
Recent studies have related to estimate the effect of metformin and other anti-diabetic medication on the absorption of vitamin B12, folic acid, creatinin and homocysteine in patients with diabetes-mellitus type 2. This cross-sectional study will be accomplished over patients with different parameters including weight, age, body mass index, fasting blood glucose, HbA1c, duration of metformin usage, and the dosage of metformin. The results will be studied under light of control group. Samples size of 300 diabetic patients of type 2, with age ranged between 35-75 years, and a control group consisting of 30 healthy people will be collected from Karbala province/Iraq. As a result, the diabetic patients that taking metformin recorded higher value for both vitamin B12 and homocysteine, and lower value was recorded in term of folate in comparison with patients on other antidiabetic drugs or patients on baseline (recently diagnosed). Also, there is not statistically differences in the term of (age, weight, BMI and creatinin) between the groups under studying, meanwhile a statistically differences were observed in term of HbA1c and fasting blood glucose between the investigated groups. Further, the results revealed that the duration and the dose of metformin have considerable impact over vitamin B12 deficiency deterioration.