Biochemical comparative study for the role of vitamin B12 in type2 diabetic patients with dyslipidemia
Dislipidemi olan tip 2 diyabetik hastalarda B12 vitamininin rolü için biyokimyasal karşılaştırmalı çalışma
- Tez No: 787646
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU, PROF. DR. RAİD MAALLAK HANNUN AL-SALIH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Diabetes mellituslu kişilerde kardiyovasküler hastalık için ana risk faktörlerinden biri dislipidemidir. Bu çalışma, dislipidemili diyabetik hastalarda B12 vitamininin rolünü belirlemeyi amaçladı. 160 denek dört gruba ayrıldı: 40'ı sağlıklı, 40'ı iyi diyabet kontrolüne sahipti, 40'ı orta düzeyde diyabet kontrolüne sahipti ve son 40'ı diyabet kontrolünde zayıftı. Tüm katılımcılar FBG, HbA1C, TG, CHOL, HDL ve Vitamin B12 için test edildi. Kontrol grubuna kıyasla ortalama ve anlamlı farkı bulmak için parametreler istatistiksel olarak incelenmiştir. Çalışılan hasta grupları arasındaki fark da incelendi ve çalışılan parametreler arasındaki korelasyonu bilmek için korelasyon katsayısı belirlendi. Adil kontrol grubunda FBG, HbA1C, TG ve CHOL seviyeleri artarken, HDL ve vitamin B12 seviyeleri azaldı. Bu seviyeler kötü kontrol grubunda daha tehlikeliyken, iyi kontrol grubunda seviyeler kontrol grubuna yakın veya benzerdi. Çalışmada HbA1C ile TG (r=0,503), CHOL (r=0,459) arasında net bir pozitif korelasyon elde edildi. TG ile HDL arasında negatif korelasyon (r=-0,612) gözlenirken, Vit.
Özet (Çeviri)
One of the main risk factors for cardiovascular disease in people with diabetes mellitus is dyslipidemia. This study aimed to determine the role of vitamin B12 in diabetic patients with dyslipidemia. The study included 160 subjects divided into four groups: 40 of them were healthy, 40 had good diabetes control, 40 had fair diabetes control, while the last 40 were poor in diabetes control. All participants were tested for FBG, HbA1C, TG, CHOL, HDL and Vitamin B12. The parameters were statistically studied to find out the mean and the significant difference compared to the control group. The difference between the studied groups of patients was also studied, and the correlation coefficient was determined to know the correlation between the studied parameters. The levels of FBG, HbA1C, TG and CHOL increased in the fair-control group, and the level of HDL and vitamin B12 decreased. These levels were more dangerous in the poor control group, while the levels were similar or close to the control group in the good controlled group. The study achieved a clear positive correlation between HbA1C and TG (r=0.503), CHOL (r=0.459), while a negative correlation was observed between TG and HDL (r=-0.612), Vit.