İlköğretim matematik öğretmen adaylarının matematiksel modelleme yeterlilikleri: Fermi problemleri uygulamaları
Mathematical modelling competencies of primary mathematics teacher candidates: The practising of Fermi problems
- Tez No: 787655
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ KANDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu araştırmanın amacı Fermi problemlerinin çözümünde ilköğretim matematik öğretmen adaylarının matematiksel modelleme yeterliliklerini incelemektir. Çalışmada nitel araştırma desenlerinden biri olan bütüncül çoklu durum deseni kullanılmıştır. Öğretmen adaylarına altı Fermi problemi yöneltilmiş ve modelleme yeterlilikleri önce her problem için ayrı incelenmiş daha sonra karşılaştırmalar yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Buna göre çalışma grubunun belirlenmesinde kullanılan ölçüt İlköğretim Matematik Öğretmenliği son sınıf öğrencisi olmalarıdır. Araştırma 2020-2021 eğitim-öğretim yılı güz döneminde Balıkesir Üniversitesi İlköğretim Matematik Öğretmenliği Lisans Programı 4. sınıf 'Matematiksel Modelleme' dersine kayıtlı beş ilköğretim matematik öğretmen adayı ile yürütülmüştür. Veri toplama araçları olarak altı Fermi problemi, çözüm kağıtları, video kayıtları, klinik mülakatlar, araştırmacı tarafından tutulan alan notları ve yansıtıcı raporlar kullanılmıştır. Elde edilen veriler betimsel analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda öğretmen adaylarının en başarılı oldukları yeterlik anlama yeterliliği iken en başarısız oldukları yeterlilikler yorumlama ve doğrulama olarak belirlenmiştir. Öğretmen adayları çözüme yönelik matematiksel fikirler geliştirmelerine rağmen bir çalışma haricinde matematiksel model oluşturamamışlardır. Matematiksel çalışma ve sunma yeterliliklerini sergilerken işlem ve birim hatası yaptıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the mathematical modelling competencies of primary mathematics teacher candidates in solving Fermi problems. In accordance with this purpose, the case study pattern from qualitative research patterns and also the holistic case pattern from the case study patterns were used. Teacher candidates were addressed to six Fermi problems. Firstly their modeling competencies were analyzed for each problem and then the comparisons were made. The study group was determined by the method of criterion sampling being of the purposive sampling methods in line with the holistic multi-state pattern. The research was conducted with five senior primary mathematics teacher candidates who are enrolled in the 'Mathematical Modeling' course of Balikesir University Primary Mathematics Education Undergraduate Program in the fall semester of the 2020-2021 academic year. Six Fermi problems, solution papers, video recordings, clinical interviews, field notes kept by the researcher, and reflective reports were used as the data collection tools. The obtained data were analyzed by descriptive analysis method. As a result of the research, it was determined that the most successful competency was understanding while the most unsuccessful competencies were interpretation and validation. Although the teacher candidates developed mathematical ideas for the solution, they could not create a mathematical model except for one study. It was determined that they made operational and unit errors while they were demonstrating their mathematical working and presentation competencies.