Sosyal duygusal öğrenme aile eğitimlerinin çocukların sosyal duygusal gelişimine ve aile içi iletişimlerine etkisinin incelenmesi
Social emotional learning family education the social emotional development of children and the family investigation of its effect on communications
  1. Tez No: 787659
  2. Yazar: GÜLÇİN SÜREN SALDIROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELMA TUĞRUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmanın amacı sosyal duygusal öğrenme aile eğitimlerinin çocukların sosyal duygusal gelişimini ve aile içi iletişim becerilerini nasıl etkilediğini incelemektir. Bu çalışmada nitel ya ada nicel tek yönlü araştırmalara oranla, araştırmanın problemlerini daha iyi anlamamızı sağlayan karma yöntem kullanılmıştır. Çalışma grubunu aile eğitimi ile eş zamanlı olarak anasınıfında da sosyal duygusal öğrenme programı uygulanan anasınıfında veli olan on beş gönüllü aile ve çocuğu oluşturmaktadır. Ailelerle beş hafta yüz yüze, iki hafta veli bültenleri olacak şekilde; yedi hafta süre ile eğitimler yapılmıştır. Eş zamanlı olarak çocuklarına sınıfta sosyal duygusal öğrenme programı uygulanmış ve ailelere de de evde uygulamaları için etkinlikler gönderilmiştir. Sosyal duygusal öğrenme aile eğitiminin çocuklarının sosyal duygusal gelişim düzeyine etkisini incelemek için Sosyal Yetkinlik ve Davranış Değerlendirme ölçeği, eğitimin aile iletişimlerine etkisini incelemek için araştırmacı tarafından geliştirilen ev ortamı görüşme formu ve ebeveyn günlükleri kullanılmıştır. Çalışmanın nicel olan kısmı, çocuğun sosyal duygusal gelişimine etkisinin ne olduğu sorusu için Sosyal Yetkinlik ve Davranış Değerlendirme Testi (Uysal ve Akman, 2016), SPSS Statistics 26.0 programı ile analiz edilmiştir. Sosyal duygusal öğrenme aile eğitim programının, çocukların sosyal duygusal gelişimine etkisini ve aile içi iletişimlerine etkisinin araştırıldığı on beş kişilik bir grupta, Sosyal duygusal öğrenme aile eğitim programının öncesi ve sonrasında uygulanan Sosyal Yetkinlik ve Davranış Değerlendirme ölçek puanlarının ortalamaları arasında bir fark olup olmadığını belirlemek için yapılan betimsel analiz sonucunda, ailelerin sosyal duygusal öğrenme aile eğitim programı eğitimi almalarının çocukların sosyal duygusal gelişimine ve aile içi iletişimlerine anlamlı bir etkisinin olduğunu göstermektedir. Araştırmanın nitel kısmını oluşturan aile içi iletişimlerine etkisini incelemek için araştırmacı tarafından geliştirilen ev ortamı görüşme formu ve ebeveynler tarafından tutulan ebeveyn-çocuk eğitim günlükleri araştırmacı tarafından betimsel analiz yöntemiyle incelenmiştir, Sosyal duygusal öğrenme aile eğitim programının ailelerin sosyal duygusal öğrenmenin alt basamakları olarak kabul edilen beş temel beceriyi edinmede önemli katkısının olduğu ve bunun aile içi iletişime olumlu katkı sağladığı sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen bulgular, literatür ışığında tartışılmış ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine how social emotional learning and family education affect children's social emotional development and family communication skills. In this study, a mixed method was used, which allows us to better understand the problems of the research, compared to qualitative or quantitative one-sided studies. The study group consists of fifteen volunteer kindergarten parents and children, whose Social Emotional Learning program is applied in the kindergarten simultaneously with the parent education. Face to face with parents for five weeks, parent bulletins for two weeks; Trainings were held for seven weeks. Simultaneously, a social-emotional learning program was applied to their children in the classroom and activities were sent to the parents to practice at home. The SYDD scale was used to examine the effect of Social emotional learning family education on the social-emotional development level of their children, and the home environment observation form developed by the researcher and parent diaries were used to examine the effect of education on family communications. The quantitative part of the study was analyzed with the SYDD test (Uysal & Akman, 2016), SPSS Statistics 26.0 program for the question of what effect it has on the social emotional development of the child. A descriptive study was conducted to determine whether there is a difference between the mean scores of the Social Competency and Behavior Evaluation scales applied before and after the social emotional learning family education program in a group of fifteen people in which the effect of the social emotional learning family education program on the social emotional development of children and their intra-familial communication was investigated. As a result of the analysis, it is shown that the parents' taking social emotional learning family education program has a significant effect on the social emotional development of the children and their intra-family communication. The home environment observation form developed by the researcher and the parent-child education diaries kept by the parents were examined by the researcher with the descriptive analysis method in order to examine the effect on the intra-family communication, which is the qualitative part of the research. It has been concluded that it has an important contribution in acquiring the skill and this contributes positively to intra-family communication. The findings were discussed in the light of the literature and suggestions were given.