Göçmen öğrencilere Türkçe öğretirken öğretmenlerin karşılaştıkları sorunlar: Sivas ili örneği
Problems faced by teachers while teaching Turkish to migrant students: The case of Sivas
  1. Tez No: 787669
  2. Yazar: BİLGİN ÇOBAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEYTULLAH KARAGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Günümüzde savaştan kaçan ve ülkemize sığınan Suriyeli göçmenlerin temel ihtiyaçlarının yanında eğitim öğretim ihtiyaçları da büyük önem arz etmektedir. Suriyeli göçmen öğrenciler Türkçe bilmediklerinden MEB okullarında öğrenim görme aşamasına başlamakla birlikte bir uyum sorunu, öğretmenler ise Türkçe öğretiminde birçok sorun yaşamaktadırlar. Karşılaşılan sorunların tespiti ve bunlara yönelik çözüm arayışına katkıda bulunulması amacıyla, çalışmamızda 2021-2022 yılında Sivas ilindeki ortaokullarda görev yapan öğretmenlerle bir araştırma yürütülmüştür. Araştırma kapsamında toplam 35 Türkçe öğretmeni ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Yapılan görüşmeler neticesinde göçmen çocuklara Türkçe öğretiminde karşılaşılan sorunlar tespit edilmiştir. Katılımcıların dilbilgisi, dinleme, okuma, yazma ve konuşma öğretirken yaşadıkları problemlerle ilgili bulgularda önemli yanıtlar alınmıştır. Dilbilgisi ve dil öğrenimi konularında karşılaşılan güçlüklerle ilgili doğrudan inceleme yapılan bir çalışma alan yazında bulunmadığından bu konudaki sorunların çalışmamızın özgün değeri açısından önem taşıdığını söylemek mümkündür. Bunun yanı sıra öğrencilerin özellikle kelime dağarcığı konusunda da yetersizlik yaşadıkları tespit edilmiştir. Çalışmanın sonuç kısmında tespit edilen sonuçlar ışığında, bu sorunların çözümü adına önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, besides the basic needs of Syrian immigrants who took refuge in our country away from the war in Syria, their education and training needs are of great importance. Since Syrian migrant students do not know Turkish, they start to study in MEB schools, but they experience an adaptation problem and teachers experience many problems in teaching Turkish. In this study, a research was conducted with teachers working in secondary schools in Sivas province in 2021-2022 with the eim of identifying the problems encountered and contributig to the search for solutions, interviews were conducted with a total of 35 Turkish teachers. As a result of the interviews, the problems encountered in teaching Turkish to immigrant children were determined. Important answers were received in the findings regarding the problems experienced by the participants while teaching grammar, listening, reading, writing and speaking. Since there is no study in the literature about the difficulties encountered in grammar and language learning, it is possible to say that the problems on this subject are important in terms of the original value of our study. In addition, it has been determined that students have inadequacy especially in vocabulary. In the conclusion of the study determined in the conclusion part of the study, suggestions have been made for the solution of the problems.