Farklı bitkilerden elde edilen esansiyel yağların bitki patojenleri üzerine etkileri
The effects of essential oils obtained from different plants against plant pathogens
- Tez No: 787678
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT BOZARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Tarımsal arazilerde hasat öncesi dönemde bitki patojenleri hasar verimini olumsuz etkileyen en önemli etkenlerdendir. Bakteri veya mantar kaynaklı hastalıkların önüne geçmek için kullanılan kimyasal savunma yöntemlerinden, sentetik kimyasal kaynaklı olanların yan etkilerinin olduğu bilinmektedir. Bu kimyasallar yerine doğal bileşenlerin kullanımı sıkça önerilmektedir. Bundan yola çıkarak mevcut çalışmada Lamiaceae bitki familyasına ait Satureja hortensis, Mentha longifolia ve Cupressaceae familyasına ait Thuja orientalis bitkilerinden elde edilen uçucu yağların altı farklı bitki patojenine karşı antimikrobiyal etkileri incelendi. Satureja hortensis türünün tüm organizmalara karşı önemli aktivite gösterdiği belirlenirken (MİC değeri 5µL/mL) Mentha longifolia (MİC değeri 5-20 µL/mL) ve Thuja orientalis (MİC değeri 10-160 µL/mL) uçucu yağlarının düşük seviyede aktivite gösterdiği tespit edildi. Uçucu yağların biber fidelerinde oluşturulan bakteriyel aktiviteleri önleme ve giderme çalışmalarında yine Satureja hortensis türünün önemli etkileri tespit edildi. Fizyolojik olarak ölçülen klorofil a-b, total klorofil ile karotenoid içeriğinde ise önemli değişimler gözlenmedi. Sonuç olarak, uygulanan uçucu yağların biber fidelerinde bakteriyel yükü azalttığı, morfolojik değişimlere neden olabileceği ancak fotosentetik pigmentler üzerine önemli etkilerinin olmadığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
The pre-harvest period of the agricultural lands, plant pathogens are one of the most important factors that negatively affect the yield. It is known that synthetic chemical-based the chemical defense methods used to prevent bacterial or fungal diseases have side effects. It is often recommended to use natural ingredients instead of these chemicals. Based on this knowledge, in the present study, the antimicrobial effects of essential oils obtained from Satureja hortensis, Mentha longifolia belongs to Lamiaceae and Thuja orientalis of the Cupressaceae family were investigated against six different plant pathogens. It was determined that the essential oils of Satureja hortensis (MIC value 5µL/mL) showed significant activity against all tested organisms, while the essential oils of Mentha longifolia (MIC value 5-20µL/mL) and Thuja orientalis (MIC value 10-160µL/mL) showed low activity. A significant effects of Satureja hortensis essential oil were detected in the prevention and elimination of bacterial activities of essential oils in pepper seedlings. No significant physiological changes were observed in the chlorophyll a-b, total chlorophyll, and carotenoid contents. As a result, it was determined that the applied essential oils decreased the bacterial load in pepper seedlings, and could cause morphological changes but did not have significant effects on photosynthetic pigments.