Elektrikli araç teknolojisi ve Çankırı ilinde çatı tipi güneş paneli destekli elektrikli araç şarj istasyonu tasarımı ve maliyet analizi
Electric vehicle technology and design and cost analysis of rooftop solar panel supported electric vehicle charging station in Çankırı province
  1. Tez No: 787681
  2. Yazar: MELİKE ÖZLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmada elektrikli araçlara dair gelişmeler ile gelecekte bu araçların gelişim olanakları hakkında incelemeler yapılmıştır. Bu gelişmeler sonucunda elektrikli araçların insan yaşamındaki yeri, fosil yakıt tüketimli araçlar ile elektrikli araçların farkları ve elektrikli araç kullanımı sonucu çevresel ve toplumsal alanda yaşanması öngörülen değişim ve gelişimlerin neler olabileceği konusu üzerinde durulmuştur. Elektrikli araçların şarj sistemleri ve bu şarj sistemleri ile alakalı Türkiye'nin kullandığı standart belirtilmiştir. Elektrikli araç şarj terminalleri üzerine yapılan araştırmalar incelenmiş ve bu şarj terminallerinde güneş enerjisi kullanımının tercih edilmesi sonucu Çankırı ilinde PV panel kullanımı ile bir şarj terminali tasarımı yapılmıştır. Bu tasarım neticesinde Çankırı ilinde PV sistem ile elektrikli araç şarj işleminin verimli olup olmayacağı incelenmiş ve maliyet analizi yapılmıştır. Ayrıca, elektrikli araçlar ile içten yanmalı motorlara sahip araçların yakıt giderleri karşılaştırılmış olup, bu anlamda hangi araçların kullanımının daha uygun olduğu incelenmiştir. Burada, sonuç olarak Çankırı ilinde PV sistem ile araç şarj işleminin yapılabileceği, elde edilen bilgiler neticesinde günlük ortalama 28,5 kWh enerji ihtiyacı olan bir araç için 535 Wp'lik 15 panel ile kurulacak bir sistem ile enerji ihtiyacının karşılanabileceği, ayrıca fosil yakıtlı araçların elektrikli araçlara göre ortalama yakıt tüketimi maliyetlerinin ortalama bir değer ile 3,15 katı kadar daha maliyetli olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, investigations have been made about the developments related to electric vehicles and the development possibilities of these vehicles in the future. As a result of these developments, the place of electric vehicles in human life, the differences between fossil fuel-consuming vehicles and electric vehicles, and the changes and developments that are expected to occur in the environmental and social fields as a result of the use of electric vehicles have been focused on. The charging systems of electric vehicles and the standard used by Turkey related to these charging systems have been specified. Researches on electric vehicle charging terminals have been examined and a charging station design has been made with the use of PV panels in Çankırı province as a result of the preference for the use of solar energy at these charging terminals. As a result of this design, it has been examined whether the electric vehicle charging process will be efficient with the PV system in Çankırı province and a cost analysis has been made. In addition, the fuel costs of electric vehicles and vehicles with internal combustion engines have been compared and which vehicles are more appropriate to use in this sense have been examined. Here, as a result, the PV system for charging a vehicle that can be applied in Çankırı province with the information obtained as a result of average daily kWh energy 28.5 kWh 15 of 535 for a vehicle in need of energy needs can be met with the panel to be established with a system, also the average cost of fuel compared to fossil fuel vehicles, electric vehicles with an average value of 3.15 times it is concluded that cost more.