The study on some liver enzymatic activities among patients with liver disease in Al-Diwaniyah province
Al-Diwaniyah eyaletindeki karaciğer hastalarında bazı karaciğer enzim aktivileri üzerine çalışma
- Tez No: 787686
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Karaciğer insan vücudundaki en büyük organdır. Sindirimi, enerji depolamayı ve atıkların giderilmesini kolaylaştırır. Hepatit A, B ve C gibi bulaşıcı faktörler birçok rahatsızlığın nedenidir. Karaciğer hastalığı, uyuşturucu, zehir ve çok miktarda alkol kullanımıyla da kötüleşebilir. Siroz veya yağlı karaciğer hastalığı geliştirenler yalnız değildir. Karaciğer kanserine ek olarak. Karaciğer enzim seviyelerindeki dalgalanmalar, genel klinik uygulamada yaygın bir tanı ve tedavi zorluğudur. Deneyimli bir doktor için bile tüm olası tanıları sıralamak zor olabilir. Bazı karaciğer enzimlerine odaklanmak, araştırmacıların bir hastanın karaciğer hastalığından muzdarip olup olmadığını belirlemesine izin verdi. Karaciğer enzimlerini incelemek için ELISA tekniği kullanıldı, elde edilen sonuçlar protein seviyelerinin düştüğünü gösterdi, albümin dahil. ALT ve AST enzim seviyeleri karaciğer enfeksiyonu sırasında artarak değişti. Sonuç olarak, aminotransferaz seviyeleri, kardiyovasküler hastalığa bağlı karaciğer enzimlerinde yükselme derecesine bağlı olarak normalden normalin üst sınırının 10 katına kadar değişebilir. Toplam protein eşik değeri 5,8 karaciğer hastalığını teşhis etmek için kullanılırken, 3,95'lik albümin eşik değeri karaciğer hastalığının iyi bir göstergesi olarak kullanılır
Özet (Çeviri)
The liver is the largest organ in human body. Facilitates digestion, energy storage, and waste elimination. Infectious factors like hepatitis A, B, and C are the cause of many ailments. Liver disease may also be exacerbated by the use of drugs, poisons, and large quantities of alcohol. Those who have developed cirrhosis or fatty liver disease are not alone. In addition to liver cancer. Fluctuations in liver enzyme levels are a common diagnostic and treatment challenge in general clinical practice. It might be challenging to sort through all of the potential diagnosis, even for a seasoned physician. Focusing on certain liver enzymes has allowed the researchers to ascertain whether or not a patient is suffering from liver disease. The ELISA technique was employed to look into liver enzymes, obtained results showed that protein levels had dropped, including albumin. Enzyme levels of ALT and AST changed by increasing during liver infection. In conclusion, Aminotransferase levels can vary from normal to over 10 times the upper limit of normal, depending on the degree of liver elevated enzymes due to cardiovascular disease. The total protein cutoff value of 5.8 is used to diagnose liver disease, while the albumin cutoff value of 3.95 is used as a good predictor of liver illness.