Beyşehir Gölü algleri üzerinde araştırmalar
The Investigations on the algae of Beyşehir lake
- Tez No: 78769
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OLCAY OBALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ BEYŞEHİR GÖLÜ ALGLERİ ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR Cengiz AKKÖZ Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Olcay OBALİ 1998, 111 Sayfa Jüri : Prof. Dr. Osman KETENOĞLU Doç. Dr.Olcay OBALİ Doç. Dr. Mustafa KÜÇÜKÖDÜK Bu araştırmada Mart 1994 - Kasım 1995 tarihleri arasında Beyşehir gölü fıtoplankton ve bentik alglerinin kompozisyonu ve yoğunluklarının mevsimsel değişimi, ayda bir defa periyodik olarak alınan su örneklerinde kalitatif ve kantitatif olarak incelenmiştir. Fitoplanktonun klorofil-a muhteviyatı ve göl suyunun bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri tespit edilmiştir. Gölde Bacillariophyta, Chlorophyta, Cyanophyta, Dinophyta ve Euglenophyta divizyolarına ait 223 tür tespit edilmiştir. Dinophyta divizyosu fitoplanktonda 1 türle temsil edilmiş, kıyı bölgesinde ise hiç görülmemiştir. Klorofil- a yoğunluğu fitoplankton miktarı ile nispeten uyum göstererek düşük değerlerde bulunmuştur. Bacillariophyta divizyosu üyeleri hem fitoplanktonda hemde bentik florada dominant organizma olmuşlardır. Gölde fitoplankton oldukça fakir bulunmuş fakat kıyı bölgesi algleri sayı ve tür çeşidi yönünden zengin olmuştur. Fitoplankton da ve kıyı bölgesinde Cyanophyta11 ve Chlorophyta divizyosu ikinci derece dominant olmuş, Dinophyta ve Euglenophyta divizyoları daha az önemli olmuşlardır. Epipelik algler tür sayısı ve yoğunluğu bakımından oldukça zengin olmuştur. Beyşehir gölü hem morfometrik yönden hem de suyun fiziksel ve kimyasal özellikleri bakımından mezotrof bir göl özelliği göstermekteyse de mevcut türlerin çoğunluğu ötrofik göllerin karakteristiği olan organizmalardır. Anahtar kelimeler : Fitoplankton, littoral bölge, epipelik algler, epilitik algler, epifitik algler.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhD Thesis THE INVESTIGATIONS ON THE ALGAE OF BEYŞEHİR LAKE Cengiz AKKÖZ Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Biology Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Olcay OBALİ 1998, page: 111 Jury: Prof. Dr. Osman KETENO?LU Assoc.Prof. Dr.Olcay OBALI Assoc. Prof. Dr. Mustafa KÜÇÜÖDÜK In this research, seasonal variations in the composition and densities of the phytoplankton and bentic algae compositions of Beyşehir Lake water reservoir were studied qualitatitvely and quantitatively, from March 1994 to November 1995. Chlorophyll-a content of the pyhtoplankton was estimated and some of the physical and chemical features of the lake were determined. The flora of the lake are constituted by 223 species of Bacillariophyta, Chlorophyta, Cyanophyta, Dinophyta and Euglenophyta division. Division of Dinophyta was represented with one species in phytoplankton whereas in bentic flora it was not observed. A close relation was Chlorophyll-a and the amout of phytoplankton. Bacillariophyta divisions were dominant phytoplankton and bentic algae community in Beyşehir Lake. It has been observed that phytoplankton was very poor, but bentic algae community was rich in this lake. Phytoplankton and bentic algae populations were subdominated by Cyanophyta and Chlorophyta where DinophytaIV and Euglenophyta although present were less important. Epipelic algae were rich in species numbers and density. Although Beyşehir Lake displays a mesotrophic Lake character when taken into consideration of morphometric, chemical and physical properties of its water, the algal flora is constituted mostly by the organisms which are the typical for eutrophic Lakes. Key words : Phytoplankton, Littoral region, epipelic algae, epilytic algae, epiphytic algae.