Beyşehir Gölü'nde monofilament ve multifilament fanyalı ağların sazan balığı (cyprinus carpio L., 1758) avcılığında av verimliliklerinin karşılaştırılması
Comparison of catching efficiency of monofilament and multifilament trammel nets on capture of carp (cyprinus carpio L., 1758) in lake Beyşehir
  1. Tez No: 95141
  2. Yazar: HIDIR ÇUBUK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METE KUŞAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, Beyşehir Gölü'nde monofilament ve multifilament fanyalı ağların sazan balığı (Cyprinus carpio L., 1758) avcılığında av verimlilikleri karşılaştınlmıştır. Çalışma süresi içerisinde, Beyşehir Gölü'nde Temmuz 1998-Ağustos 1999 tarihleri arasım kapsayan 14 aylık dönem içerisinde 46 deneme yapılmıştır. Denemeler sonucunda toplam 466 adet ve 190.332 kg sazan balığı yakalanmıştır. Denemelerde multifilament tor ve multifilament fanya (A grubu), multifilament tor ve monofilament fanya (B grubu), monofilament tor ve monofilament fanya (C grubu), monofilament tor ve multifilament fanyadan (D grubu) oluşan 4 ağ grubu kullamlmıştır. Deneme süresi boyunca her bir ağ grubuna ait 28, 40, 50 ve 60 mm göz genişliğinde olmak üzere toplam 16 adet ağ kullamlmıştır. Sazan balığı avcılığında göz genişliklerine göre ağırlıksal olarak en yüksek av verimi 28'lik ağlarda D grubu ağda (%36.1), 40, 50 ve 60'lık ağlarda ise C grubu (%39.2, %40.9 ve %47.1) ağlarda yakalanmıştır. En düşük av verimi ise 28'lik ağlarda B grubundan (%11.3), 40 ve 50lik ağlarda A grubundan (%4.6 ve %7.3), 60'lık ağlarda ise B grubundan (%1 1.0) elde edilmiştir. Ağ grupları içerisinde oransal av verimliliği bakımından ise, C grubu, A grubundan 3.497, B grubundan 2.723, D grubundan 1.471; D grubu, A grubundan 2.378, B grubundan 1.852; B grubu A grubundan 1.284 kat daha fazla sazan balığı yakalamıştır. Sazan balığı avcılığında denemelerde kullanılan ağ grupları içerisinde en iyi av verimini son yıllarda balıkçılarımız tarafından da kullanılmaya başlanan monofilament tor ve monofilament fanyalı olan ağlar vermiştir. ANAHTAR KELİMELER: Beyşehir Gölü, sazan balığı, multifilament, monofilament, av verimliliği, fanyalı ağlar.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT It has been investigated and compared catching efficiency of monofilament and multifilament trammel nets on capture of carp (Cyprinus carpio L., 1758) in Lake Beyşehir. The study were investigated 46 fishing trials until July 1998 to August 1999 in Lake Beyşehir. At the result of the fishing trials total 466 carps and total weight of 190.332 kg were caught. A total of 16 trammel nets comprising four different net groups as A (multifilament inner and outer walls), B (multifilament inner wall and monofilament outer walls), C (monofilament inner and outer walls) and D (monofilament inner wall and multifilament outer walls) were tested for catching carp. Each group had 4 trammel nets with mesh sizes of 28, 40, 50 and 60 mm. According to mesh sizes, the best catching efficiencies in weight occurred at group D (36.1%) for the mesh of 28 mm and group C (39.2%, 40.9% and 47.1%) for the mesh sizes of 40, 50 and 60 mm, respectively. The lowest catching efficiencies were determined by group B (1 1.3% and 1 1.0%) for the mesh sizes of 28 and 60 mm, and group A (4.6% and 7.3%) for the mesh sizes 40 and 50 mm, respectively. As the base of relative efficiency, in the group C nets were caught 3.497, 2.723 and 1.471 fold more carp than the group A, B and D nets respectively. The nets belong to the group D were 2.378 and 1.852 fold more effective than the group A and B nets. Also, for catching carp the group B nets were 1.284 fold more effective than the group A nets. Experimental fishing trials for catching carp showed that the best catching efficiency has occurred for the monofilament trammel nets which is recently used by the local fishermen. KEY WORDS: Lake Beyşehir, carp, multifilament, monofilament, catching efficiency, trammel net.