Metalaştırma bağlamında Jackson Pollock incelemesi
Jackson Pollock reviw in the context of commodification
- Tez No: 787705
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF ÇİMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Günümüzde filmler ve diziler ile farkında olarak ya da olmayarak birçok uyarana ve mesaja maruz kalınmaktadır. Bunlar, reklam amaçlı olabileceği gibi daha derin amaçlar uğruna da yapılabilmektedir. Sinemanın, içerisinde başka sanat dallarını barındırması doğaldır fakat sanat içinde başka bir sanatın ya da sanatçının meta olarak kullanılması, incelenmesi gereken bir konudur. Metalaştırma kavramı ile birlikte; Modernizm, Postmodernizm, kapitalizm, popüler kültür ve tüketim kültürü gibi kavramlar gündeme gelmekte ve bu kavramlar sanatın dışındaki disiplinlerde de etkili olmaktadır. Reklam sektörü, finansal piyasalar ve kültür oluşturma çabalarında dahi bu etkiler görülmektedir.Günümüzde, içerik yerine metalaşma başarısının, arz-talep doğrultusunda, değeri belirlediği bir dünya düzeni bulunmaktadır. Tüketilen nesne ve kültür ürünleri metalaştırılmıştır. Sanat da bu yeni dünya düzeninden uzak tutulmayıp metalaştırılarak, düzenin çarklarından biri haline getirilmiştir. Estetik ve sanatsal ilkeler gibi konular, Dışavurumculuk ile başlayan bir süreç sonunda ikinci plana atılarak, sanat piyasası, galericilik ve reklam sektörünün öncülüğünde bir sanat anlayışı oluşturulmuştur. Sanat ürününün ne olduğundan ziyade sanatçının ve eserin reklamının ne kadar etkili olduğu, piyasada maddi değerinin ne olduğu ya da hangi galeride yer aldığı gibi konular öncelik kazanmıştır. Sanatın kendi içinde yaşadığı bu metalaşma sürecinin yanı sıra, metalaşmış sanatın bir daha metalaştırılarak filmler, diziler ve reklamlarda çeşitli amaçlar ile adeta sembol gibi kullanılması, metanın metası denilebilecek bir durum oluşturmaktadır.Soyut Dışavurumcu Jackson Pollock'un resim tekniği ve resimleri de metalaştırılmıştır. Ortak Amerikan kültürü oluşturma, sanatta yer edinme ve tarihe geçme gibi amaçlarla metalaştırılan Pollock, günümüzde hâlâ yapılan göndermeler ile metanın metası haline getirilmeye devam edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Today it is really easy to be exposed to many stimuli via films and series consciously or unconsciously. These may be for the sake of marketing or deeper purposes. It is normal for cinema to include other branches of art but the use of another art branch or artist as a commodity within a branch of art is a subject that needs to be examined. With the concept of commodification, concepts such as Modernism, Postmodernism, capitalism, pop-culture and consumer culture come to the fore and these concepts are effective in other disciplines besides art. These effects are easily noticed in the advertising industry, financial markets and the efforts of culture-making. Today, there is a world order where commodification success, is parallel with supply and demand, rather than content determining the value. Consumed objects and cultural artifacts have been commodified. Art was not isolated from the new world order, but also commodified and transformed into one of the wheels. At the end of a process that started with Expressionism, issues such as aesthetics and artistic principles were put on the backburner and a new understanding of art was created under the leadership of art market, galleries and marketing. Subjects such as marketing effectiveness of the artist and the art, the material value on the market and the art gallery that the work is exhibited on has become priority rather than what the work of art is. Right along with the inner commodification process of the art, using the art like a symbol on movies, tv series and commercials by commodifying the already commodified art creates a state that can be defined as“meta of the meta”. Art and drawing techniques of Abstract Expressionist Jackson Pollock were also commodified. Pollock, that was commodified for the purposes such as creating a common American culture, going down in history and taking a place on an art discipline; still being re-commodified with references.