The role of credit on business cycles
İş döngülerinde kredinin rolü
- Tez No: 787739
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEM ÇAKMAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma, krediye ilişkin değişkenlerin iş döngüleri üzerinde genlik ve süre bakımından doğrudan ve anlamlı bir etkiye sahip olup olmadığını irdeler. Araştırma, aynı zamanda pandemi öncesi döneme kıyasla koronavirüs pandemisinin kredi kanalı vasıtasıyla sebep olduğu yapısal değişiklikler ihtimali üzerinde durur. Belirtilen amaçlar doğrultusunda, girdi olarak 31 OECD üye ülkesine ait reel GSYH ve finansal nitelik taşımayan özel sektör unsurlarına verilen toplam kredi adlı veri setleri kullanılmıştır. Bu çalışmada kullanılan ana model, Bayes simülasyonuna dayanan hiyerarşik Markov modelidir. Krediye ilişkin değişkenlerin iş döngüleri üzerindeki olası etkilerini gözlemlemek için probit modeli aracılığıyla zamanla birlikte değişen geçiş olasılıkları vurgulanan modelde kullanıma elverişli hale getirilmiştir. Pandemi öncesi dönem özelinde kredi/reel GSYH oranı, içinde bulunulan safha fark etmeksizin, iş döngüsünün genliğini artırma eğilimi göstermektedir. Diğer bir bulgu, pandemi öncesi periyotlarda yıllık reel kredi büyümesinin her iki safha için de iş döngüsünün genliğinde bir artışa sebep olduğunu belirtmektedir. Bazılarının pandemi dönemiyle birlikte kayboluyor gibi görünmesine rağmen krediye ilişkin değişkenlerin iş döngüleri üzerindeki çeşitli etkilerine dair bir bulgunun var olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study investigates whether there is a direct and meaningful effect of credit-related variables on business cycles in terms of magnitude and duration, or not. The research also focuses on the possibility of structural changes caused by the coronavirus pandemic through the credit channel, compared to the pre-pandemic era. For these purposes, real GDP and total credit to private non-financial sector datasets that belong to 31 selected OECD countries were employed as input. The main model used on this study is hierarchical Markov mixture model with Bayesian simulation. To observe possible effects of credit-related variables on business cycles, time-varying transition probabilities were enabled in emphasized model by means of probit model. For the pre-pandemic era, credit-to-GDP ratio tends to decrease the magnitude of cycle whatever the current phase is. Another finding states that annual real credit growth leads to an increase in the magnitude of cycle for both phases during pre-pandemic periods. It can be said that there exists evidence for several effects of credit-related variables on business cycles even though some of them seem to be disappeared with the pandemic era.