Çay fabrikası kömür külü atığının yol betonunda ince agrega olarak kullanılması
Use of tea factory coal ash waste as fine aggregate in road concrete
  1. Tez No: 787743
  2. Yazar: TUNAHAN HACIMUSTAFAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA KÜTÜK, DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR BEKEM KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tezin amacı çay fabrikalarında ortaya çıkan kömür külü atığının (KKA) beton içerisinde bertaraf edilebilirliğinin ve beton özelliklerine etkisinin belirlenmesidir. KKA fiziksel, kimyasal ve morfolojik özellikleri tespit edildikten sonra %0, %25, %50, %75 ve %100 oranlarında 0-1 mm ince agregaya ikame edilerek tüm slump sınıfları S1 olacak şekilde beton yol tasarımı yapılmıştır. Taze betonların yoğunluk ve pH değerleri ölçülmüş silindir, küp ve prizmatik kalıplara dökümü yapılmıştır. 7. ve 28. günlerde sertleşmiş beton numuneleri üzerinde Schmidt çekici, ultrases geçiş hızı, kapiler su emme, basınç, eğilme, yarmada çekme ve aşınma dayanımı deneyleri gerçekleştirilmiştir. Ayrıca %0 ve %50 KKA ikameli betonların ağır metal sızıntısı ölçülmüştür. Sonuç olarak, KKA'nın beton türlerinin kapiler su emme değerlerini arttırdığı, basınç dayanımını azalttığı, çekme dayanımlarını %50 ikame oranına kadar iyileştirdiği, %50 ikame oranına kadar aşınma dayanımı üzerinde herhangi bir değişim yaratmadığı belirlenmiştir. Sızıntı testi sonuçlarına göre ise, KKA'nın betonda kullanılmasıyla ağır metallerin bertaraf edilebildiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to determine the in-concrete disposal of the coal ash waste (CAW) generated in tea factories and its effect on concrete properties. After the physical, chemical and morphological properties of CAW were determined, a road design where all slump degrees are S1 was made by being substituted at the rates of 0%, 25%, 50%, 75% and 100% to 0-1 mm fine aggregate. The intensity grades and pH values of fresh concrete were measured and was cast in cylinder, cube and prismatic molds. Schmidt hammer, ultrasonic pulse velocity, capillary water absorption, compression, deflection, splitting tensile strength and abrassion strength tests were carried out on the concrete samples hardened on the 7th and 28th days. Furthermore, the heavy metal leakage of 0% and 50% CAW substituted concrete was measured. It is detected that the heavy metal leakage was significantly reduced when used asc a fine aggregate substitute in concrete, eliminatining environmental effects.