The effect of global and local macroeconomic factors on stock market in Sudan
Sudan'da yerli ve küresel makroekonomik faktörlerin borsa üzerindeki etkisi
- Tez No: 787763
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR GÖRMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma, 2007 ile 2018 yılları arasında Sudan'da global ve yerel makroekonomik faktörlerin stok piyasası üzerindeki etkisini kantil regresyon metodolojisi kullanarak incelemek amacıyla yapılmıştır. Sonuçlar, 2011 yılında Sudan'ın ayrılmasından önce VIX gibi global faktörlerin, ancak ayrılmadan sonra Murabaha oranı, döviz kuru ve enflasyon gibi yerel faktörlerin Khartoum stok piyasası getirilerini etkilediğini göstermiştir. İkinci dönemde döviz kuru stok piyasası üzerinde anlamlı pozitif bir etkiye sahip bulunurken, enflasyon oranı da anlamlı pozitif bir etkiye sahiptir. Diğer taraftan, Murabaha oranı ve OVX ikinci dönemde anlamlı bir etkiye sahip bulunurken, ilk dönemde anlamsız bulunmuştur. VIX, ikinci dönemde stok piyasası üzerinde negatif anlamlı bir etkiye sahip bulunurken, ilk dönemde anlamsız bulunmuştur. Bu bulgular, Sudan'ın 2011 yılında ayrılmasının Khartoum stok piyasasının performansını ve farklı faktörlere duyarlılığını değiştirdiğini ve yatırımcılar ve piyasa katılımcıları için sonuçları olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the impact of global and local macroeconomic factors on the stock market in Sudan using quantile regression methodology for the period 2007 to 2018. The results indicated that the Khartoum stock market returns were influenced by global factors such as the VIX before the separation of Sudan in 2011, while after the separation, the returns were more influenced by local factors including the Murabaha rate, exchange rate, and inflation. The exchange rate was found to have a significant positive impact on the stock market in the second period, while the inflation rate was found to have a significant positive impact as well. On the other hand, the Murabaha rate and OVX were found to have a significant impact in the second period, while they were insignificant in the first period. The VIX was found to have a negative significant impact on the stock market in the second period, while it was insignificant in the first period. These findings suggest that the separation of Sudan in 2011 changed the performance and sensitivity of the Khartoum stock market to different factors and have implications for investors and mark participants.