COVİD-19 salgın döneminde beden eğitimi öğretmenlerinin ilk yıl deneyimleri
Physical education teachers' first year experiences during the COVİD-19 pandemic
- Tez No: 787764
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KIVANÇ SEMİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmanın amacı, Covid-19 salgın döneminde mesleğe adım atan beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin deneyimlerini ortaya koymaktır. Nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseni kullanılmıştır. Araştırmaya; Covid-19 salgın döneminde göreve yeni başlamış 9 erkek ve 1 kadın beden eğitimi ve spor öğretmeni gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmada veri toplamak için yarı yapılandırılmış görüşme kullanılarak görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşme kayıtlarının çözümlemesi yapılarak elde edilen sonuçlar, MAXQDA programı ile tematik içerik analizi yapılarak kategorize edilmiştir. Tematik içerik analizi sonucu alan bilgisi ve teknolojinin rolü olmak üzere iki ana tema altında bulgular elde edilmiştir. Alan bilgisine ait bulgular; mevzuat ve yönetmelikler, öğretmen yeterlikleri olmak üzere iki alt tema olarak ortaya konmuştur. Teknolojinin rolüne ait alt başlıklar; İletişim, fırsat eşitliği, uzaktan eğitimden kaynaklanan sorunlar, derse hazırlık, ders içeriği, ölçme ve değerlendirme olmak üzere altı alt temadan oluşmaktadır. Bu araştırmada, Covid-19 salgın döneminde göreve yeni başlamış beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin mesleğe atıldıkları ilk yılda karşılaştıkları deneyimler raporlanmıştır. Karşılaşılan sınırlıklara önerilerde yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the first-year experiences of physical education and sports teachers who have just started working during the Covid-19 pandemic period. In this study, the case study research design, one of the qualitative research designs, was used. During the Covid-19 pandemic, 9 males and 1 female physical education and sports teachers, who have just started working, participated voluntarily. Semi-structured interviews were conducted to collect data. Thematic content analysis conducted with the MAXQDA program. As a result of the thematic content analysis, findings were obtained under two main themes, namely content knowledge and the role of technology. Findings related to content knowledge; Legislation and regulations, teacher competencies, two sub-themes were revealed. Sub-titles of the role of technology consists of 6 sub-themes: communication, equal opportunity, problems arising from distance education, course preparation, course content, measurement and evaluation. First year experiences of physical education and sports teachers who have just started their duties during the Covid-19 pandemic period were documented. The limitations encountered are included in the recommendations.