Sınıf öğretmenlerinin 'Covid-19' salgını sürecinde uzaktan ilk okuma-yazma öğretiminde karşılaştıkları sorunlar ve çözüm önerileri
The problems faced by classroom teachers in distances first literacy teaching during the 'Covid-19' pandemic and solution, suggestions
  1. Tez No: 788663
  2. Yazar: BİLAL TEMUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İZZET GÖRGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırmada; sınıf öğretmenlerinin Covid-19 salgını sürecinde uzaktan ilk okuma–yazma öğretiminde karşılaştıkları sorunlara ilişkin görüşlerini ve çözüm önerilerini almak amaçlanmaktadır. Covid-19 salgını, dünya genelinde ülkelerin sağlık sistemlerini ve eğitim sistemlerini etkileyerek bu sistemlerde bir takım değişikliklerin yaşanmasına neden olmuştur. Eğitim sistemleri içerisinde yaşanan sürece bakıldığında okullarda ve üniversitelerde eğitim öğretime bir süre ara verildiği ve ardından uzaktan eğitim sistemine geçildiği görülmüştür. Okulların eğitim öğretime ara vermesinin öğrenciler üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak amacıyla ülkeler, UNESCO tarafından da desteklenerek eş zamanlı ve eş zamansız uzaktan eğitim uygulamalarına geçmiştir. Açık öğretim programlarından sıkça duyduğumuz uzaktan eğitim kavramı; salgın nedeniyle ilkokul seviyesindeki sınıflarda da uygulamaya konulmuştur. Bu araştırma ile Covid-19 salgın döneminde uzaktan ilk okuma–yazma öğretimi veren sınıf öğretmenlerinin karşılaştıkları sorunlar ve çözüm önerilerine ilişkin öğretmen görüşleri alınmıştır. Araştırmada nitel araştırma desenlerinden olgubilim deseni kullanılmıştır. Araştırma kapsamında çalışma grubu olarak Muğla ili genelinde 2020-2021 Eğitim-Öğretim yılı içerisinde birinci sınıfı okutan sınıf öğretmenleri yer almıştır. Öğretmenlerin görüşleri yarı yapılandırılmış görüş alma formu ile alınmıştır. Yarı yapılandırılmış sorulara verilen cevaplar içerik analizi yöntemi ile analiz edilerek ortaya çıkan kodlar gruplandırılarak temalar oluşturulmuştur. Elde edilen bulgulara göre; öğretmenler ve öğrencilerin bir kısmının çevrimiçi uzaktan eğitim araçlarına ulaşmakta güçlük çektiği, bazı bölgelerde altyapı problemlerinin olduğu, tablet-telefon-bilgisayar gibi cihazların evde öğrenci sayısının çok olmasından dolayı yetmediği, ev ortamından kaynaklı sorunlar nedeniyle uzaktan eğitimle sınıf ortamının oluşturulamadığı gibi bazı olumsuz bulgulara ulaşılmıştır. Bunun yanı sıra uzaktan eğitim döneminde ses temelli cümle yönteminin uygulanması sırasında görsel materyallere ulaşmanın daha kolay olduğu, salgın döneminde yüz yüze eğitimde maske zorunluluğu nedeniyle öğrencilerin dudak hareketlerini görmenin zor olduğu ancak uzaktan eğitimle daha rahat hareket edildiği şeklinde olumlu bulgulara da rastlanılmıştır. Uzaktan eğitim ile okuma-yazma öğretimi hem öğretmenler için hem de öğrenciler ve velileri için farklı bir deneyim olmuş, teknolojinin eğitim-öğretim ortamına daha fazla girmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study; It is aimed to get the opinions and solution suggestions of the primary school teachers about the problems they face in distances first literacy teaching during the Covid-19 Pandemic. The Covid-19 Pandemic has affected the health systems and education systems of countries around the world, causing some changes in these systems. When we look at the process in education systems, it is seen that education and training in schools and universities were interrupted for a while and then the distance education system was started. In order to reduce the negative effects of the school interruption on students, countries have switched to simultaneous and asynchronous distance education applications with the support of UNESCO. The concept of distance education that we hear frequently from open education programs; due to the pandemic, it has also been put into practice in primary school-level classes. With this research; during the Covid-19 Pandemic period, teachers' opinions were received regarding the problems faced by classroom teachers who gave distance education for the first time and their solutions. Phenomenology design, one of the qualitative research designs, was used in the research. Within the scope of the research, classroom teachers who taught the first grade throughout the province of Muğla in the 2020-2021 academic year took place as the working group. The opinions of the teachers were taken with a semi-structured interview form. The answers given to the semi-structured questions were analyzed with the content analysis method, and the resulting codes were grouped and themes were created. According to the findings obtained; some negative results have been reached such as that some of the teachers and students had difficulty in accessing online distance education tools, devices such as tablets-phones-computers were not sufficient due to the large number of students at home, there were infrastructure problems in some regions and a classroom environment could not be created with distance education due to problems arising from the home environment. In addition, some positive results were found that it was easier to reach visual materials during the application of the sound-based sentence method in the distance education period, it was difficult to see the lip movements of the students due to the mask requirement in face-to-face education during the epidemic period, but it was more comfortable to act with distance education. Distance education and literacy teaching have been a different experience for both teachers and students and their parents, also technology has been introduced into the education-teaching environment more.