Biochemical study of leptin, apelin, irisin and insulin hormones in diagnosed patients with hypothyroidism
Hipotiroidizm tanı alan hastalarda leptin, apelin, irisin ve insülin hormonlarının biyokimyasal incelenmesi
- Tez No: 787781
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Leptin, apelin, irisin, insülin ve kandaki tiroid hormonları (TH) arasındaki ilişki ve bunların düzeylerini etkileyip etkilemediği henüz bilinmiyordu. Bu açıdan tiroid hastalığında (TD) bu hormonların düzeylerini etkileyip etkilemdiğinin incelenmesi önemliydi. Subklinik ve aşikar hipotiroidizm teşhisi, tiroid uyarıcı hormon (TSH), tiroksin hormonu (T4) ve triiyodotiroksin hormonu (T3) düzeylerini ölçen kan testlerinin sonuçlarına dayanıyordu. Hastalar muayene anındaki TH seviyelerine göre sınıflandırıldı. Bu çalışmada 3 gruba ayrılan 90 katılımcı vardı: 30 tiroid hastası (grup I), 60 subklinik hipotiroid hastası (grup 2) ve aşikâr hipotiroidizmi olan 55 hasta (grup 3). Belirgin hipotiroidi grubunda ortalama Leptin ve İnsülin seviyeleri istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek, Apelin seviyeleri ise istatistiksel olarak anlamlı derecede düşüktü. Ortalama irisin seviyeleri gruplar arasında farklılık göstermedi. Korelasyon katsayısı açısından Leptin, Apelin ve İnsülin, üç grupta TSH ile anlamlı pozitif korelasyon ve aşikar hipotiroidisi olan bireylerde T4 ile anlamlı negatif korelasyon gösterdi. Aşikar ve subklinik hipotiroid gruplarında irisin düzeyleri T4 ile büyük ölçüde pozitif, TSH ile anlamlı derecede negatif korelasyon gösterdi. Dolayısıyla, bu bulgular bu hormonların insan hipotiroidizmindeki rolünü desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
The relationship between Leptin, Apelin, Irisin, Insulin, and thyroid hormones (TH) in the blood and whether TH affects their levels were not yet known. From this perspective, it was important to examine whether the levels of these hormones fluctuate in thyroid disease (TD). Because it was not known how common TD was in Iraq. Diagnosis of subclinical and overt hypothyroidism was based on the results of blood tests that measure thyroid stimulating hormone (TSH), thyroxine hormone (T4) and triiodothyroxine hormone (T3). Patients were classified according to their TH levels at the time of examination. There were 90 participants in this study, divided into 3 groups: 30 euthyroid subjects (group I), 60 subclinical hypothyroid patients (group 2) and 55 patients with overt hypothyroidism (group 3). Mean levels of Leptin and Insulin were statistically significantly higher, whereas Apelin levels were statistically significantly lower in the overt hypothyroid group. Mean Irisin levels did not differ between groups. In terms of the correlation coefficient, Leptin, Apeli and Insulin revealed a significant positive correlation with TSH in the three groups and a significant negative correlation with T4 in individuals with overt hypothyroidism. Irisin levels were substantially positively correlated with T4 and significantly negatively correlated with TSH in the overt and subclinical hypothyroid groups. Thus, these findings support the role of these hormones in human hypothyroidism.