Işıltılı ark boşalım (glidıng arc discharge) soğuk plazmasının sofralık siyah zeytinlerin kalite parametreleri ve depolama stabilitesi üzerine etkisi
Effect of gliding arc discharge on quality parameters and storage stability of black table olives
- Tez No: 787802
- Danışmanlar: PROF. DR. BARAN ÖNAL ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma kapsamında, termal olmayan soğuk plazma çeşitlerinden birisi olan Işıltılı Ark Boşalım (Gliding Arc Discharge(GAD)) plazmasının, İzmir ilinden temin edilen Gemlik tipi siyah zeytinlerde bulunan mikrobiyal yükü azaltmak ve depolama stabilitesini arttırmak için kullanılma potansiyelinin araştırılması amaçlanmıştır. GAD plazma koşulları Box-Behnken deneme deseni ve 2020 yılında hasat edilmiş ve +4 oC de depolanarak doğal mikroorganizma gelişimi gözlenmiş zeytinler kullanılarak optimize edilmiştir. 2020 hasat sonrası depolanmış ve 2021 yıllarında hasat edilen zeytinlere belirlenen optimum plazma koşulu olan 0,7 mL/dk gaz akış hızı, 0,5 cm elektrotlar arası mesafe, 5 dk süre ile kuru hava (%99,9 saflıkta) plazması uygulanmıştır. Plazma uygulanmış ve uygulanmamış örnekler 30°C'deki etüvde 15 gün boyunca depolanmıştır. Depolama öncesi ve sonrası zeytinlerin mikrobiyolojik (küf-maya ve laktik asit bakteri sayısı) ve fizikokimyasal özelliklerindeki değişimler (DPPH ve FRAP antioksidan aktivite tayini, toplam fenolik madde, toplam yağ, α-tokoferol, yağ asidi kompozisyonu, nem, aw, renk) belirlenmiştir. Plazma uygulamasından sonra 2020 yılı örneklerinin log kob/g olarak küf-maya sayısında %5,4, laktik asit bakterileri sayısında %10,7'lik azalma, 2021 yılı örneklerinde ise küf-maya sayısında %10,7, laktik asit bakterileri sayısında %5,6'lık azalma tespit edilmiştir. Plazma uygulamasından sonra örneklerin, aw, nem, renk, yağ miktarı, yağ asidi bileşimi ve α-tokoferol değerlerinde önemli değişiklik olmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the potential of Gliding Arc Discharge (GAD) plasma, one of the non-thermal cold plasma types, for reducing the microbial load and increasing storage stability in Gemlik type black olives obtained from İzmir province. The GAD plasma conditions were optimized using the Box-Behnken experimental design with olives, harvested in 2020 and then stored at +4 °C for natural microorganism growth. Olives harvested 2020 and olives harvested in 2021 were treated with the GAD plasma at optimum plasma condition of 0,7 mL/min gas flow rate, 0,5 cm distance between electrodes, 5 min time with dry air (99.9%). Plasma treated and untreated samples were stored in an oven at 30°C for 15 days. Before and after storage, changes in microbiological (mold-yeast and lactic acid bacteria count) and physicochemical properties (antioxidant activity determination i.e. DPPH, FRAP, total phenolic substance, total oil content, α-tocopherol, fatty acid composition, moisture, aw, color) of olives with and without plasma treatment were determined. After plasma treatment, 5,4% reduction in mold-yeast count, 10,7% reduction in lactic acid bacteria count were detected in 2020 samples. For 2021 samples, mold-yeast count and lactic acid bacteria count reduction were 10,7% and 5,6% respectively. There was no significant change in the aw, moisture, color, oil content, fatty acid composition, and α-tocopherol content values of the samples after plasma treatment (p>0.05).