Mahalle yollarında farklı kaplama türlerinin performansının incelenmesi ve karşılaştırılması: Manisa örneği
  1. Tez No: 787810
  2. Yazar: YUNUS EMRE MERT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLAY UNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu tez kapsamında, Manisa ilinde yapılması planlanan yollar için farklı yol kaplama türleri ele alınmış ve yol yapımı için ayrılan kamu bütçesinin en efektif şekilde kullanılması için öneriler sunulmuştur. İlk olarak Manisa'da mahalleleri birbirine bağlayan örnek bir yol güzergâhı seçilmiştir. Belirlenen güzergahta, her bir yol kaplama türü için kesit tayini yapılmıştır. Belirlenen kesitlerin kalınlıkları, temel tabakaları dahil olmak üzere, sathi kaplamada 38 cm, bitümlü sıcak kaplamada 24 cm ve silindirle sıkıştırılmış beton kaplamada 32,5 cm olarak bulunmuştur. Kesit tayininin ardından, her bir kaplama türü için kurum birim fiyatlarıyla m² başına maliyet çalışması yapılmıştır. Maliyet çalışması sonucunda, 1 m² sathi kaplama yapımı için gerekli tutar 250,46 TL, bitümlü sıcak kaplama için 280,60 TL ve silindirle sıkıştırılmış beton kaplama için 349,23 TL'dir. Çalışmanın bir diğer bölümünde, kaplama türlerine ait mekanik analiz yapılmış ve tasarlanan kesitlerin; tek dingil için 11,5 ton/dingil, çift dingil için 16 ton/dingil yük altındaki davranışları incelenmiştir. Belirlenen kesitler, bir sonlu elemanlar paket programı olan ANSYS'de modellenmiştir. Kaplamaların mekanik analizi sonucunda, tek dingil yükleme altında sathi kaplamalarda 0,42 mm, bitümlü sıcak kaplamada 0,15 mm ve rijit kaplamada 0,017 mm bulunmuştur. Çift dingil yükleme altındaki deformasyonlar ise; sathi kaplamalarda 0,12 mm, bitümlü sıcak kaplamada 0,0,38 mm ve rijit kaplamada 0,0039 mm bulunmuştur. Mekanik analiz sonucunda kaplama türlerine ait deformasyon sonuçları kabul edilebilir sınırlar içerisinde olduğu görülmüş, kaplama türü seçimi için en önemli kriterin maliyet analizi olduğu anlaşılmıştır. Buradan yola çıkarak, Manisa ili kırsal mahalle yollarında yapılacak en uygun kaplama türünün sathi kaplama olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, Different types of pavement for the roads planned to be built in Manisa province are discussed and suggestions are presented for the most effective use of the public budget allocated for road construction. First, a sample road route connecting the neighborhoods in Manisa was selected. A cross-section determination was made for each pavement type on the determined route. The thickness of the determined sections, including the foundation layers, was found to be 38 cm in the surface coating, 24 cm in the bituminous hot coating, and 32.5 cm in the roller compacted concrete coating. After the section determination, cost per m² study was carried out for each type of coating with institution unit prices. As a result of the cost study, the required amount for the construction of 1 m² surface coating is 250.46 TL, 280.60 TL for hot bituminous coating and 349.23 TL for roller compacted concrete coating. In another part of the study, mechanistic analysis of pavement types was made and the designed sections; The behavior under load of 11.5 tons/axle for single axle and 16 tons/axle for double axle was investigated. The determined sections were modeled in ANSYS, a finite element package program. As a result of the mechanistic analysis of the coatings, it was found that 0.42 mm in surface coatings, 0.15 mm in bituminous hot coating and 0.017 mm in rigid pavement under single axle loading. The deformations under double axle loading are; It was found 0.12 mm in surface coatings, 0.0.38 mm in bituminous hot coating and 0.0039 mm in rigid coating. As a result of the mechanistic analysis, it was seen that the deformation results of the coating types were within acceptable limits, and it was understood that the most important criterion for the selection of the coating type was the cost analysis. Based on this, it was concluded that the most suitable type of pavement to be made on rural neighborhood roads in Manisa province is surface coating.