Acil servise göğüs ağrısı şikayeti ile başvuran hastalarda hesaplanan tei indeksinin (miyokard perfüzyon indeksi) akut koroner sendrom tanısındaki diagnostik değeri
Diagnostic value of tei index for acute myocardial infarction in patients presenting to emergency department with ischemic chest pain and correlation with hs-troponin
  1. Tez No: 714839
  2. Yazar: ASLI BAHAR UÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA CİMİLLİ ÖZTÜRK, DR. EBRU ÜNAL AKOĞLU, DR. HASAN DEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Kardiyoloji, Emergency Medicine, Cardiology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Giriş ve Amaç: Akut miyokard infarktüsü (AMI) gelişmiş ülkelerde mortalitenin en sık nedenidir. Acil servislere göğüs ağrısı şikayeti ile başvuran AMI vakalarında yüksek sensitif troponin (Hs-troponin) genellikle semptomların başlangıcından itibaren 3. saatte pozitifleşmeye başlar. Akut Miyokard İnfarktüsünde sol ventrikül sistolik ve diyastolik fonksiyonlarının bozulduğu bilinmektedir. Miyokard performans indeksi olarak da bilinen Tei indeksi kalp siklusunda izovolümetrik kasılma ve gevşeme zamanının toplamının ejeksiyon zamanına bölünmesi ile elde edilen ve ventrikülün sistolik ve diyastolik fonksiyonlarını beraber değerlendirebilen bir parametredir. Biz çalışmamızda Ekokardiyografi ile ölçülen Tei indeksinin acil serviste AMI'nın erken teşhisinde faydalı bir parametre olarak kullanım yerini ve Tei indeksi ile Hs-troponin değerinin korelasyonunu araştırmayı hedefledik. Materyal ve Metod: Çalışmamız Fatih Sultan Methmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi etik kurulu onayı alındıktan sonra Aralık 2015 - Haziran 2016 tarihleri arasında prospektif ve gözlemsel olarak yapıldı. Acil servise göğüs ağrısı şikayeti ile başvuran 200 olgu çalışma kapsamında değerlendirildi. Olgulardan 46 tanesi çalışmaya dahil edilme kriterlerine uygunluğu doldurmadığı için çalışma dışı bırakıldı. Çalışma 154 olgu ile sonlandırıldı. Olguların başvuru anındaki ve 3. saatteki serum Hs-troponin düzeyleri ile Tei indeksi değerleri hesaplanarak karşılaştırıldı. Tüm olgular bir kardiyoloji hekimi tarafından değerlendirilerek olguların EKG değişiklikleri, kardiyak enzim sonuçları, göğüs ağrısının tipi ve kardiyoloji hekiminin kendi yaptığı ekokardiyografi sonuçlarına göre son tanısı“AMI olarak değerlendirilenler ve AMI olarak değerlendirilmeyenler”olarak iki gruba ayrıldı. Tüm istatistiksel analizler bu iki grup arasında yapıldı. Bulgular: Olguların 109'u AMI tanısı alırken; 45 olguda AMI dışı tanılar saptandı. Çalışmamızda EKG değişikliği ve Hs-troponin değerlerine göre AMI tanısı konulan 109 olgunun Tei indeksi değerleri ile Hs-troponin değerlerinin korelasyonu analizi yapıldı. AMI olarak değerlendirilen olguların 96'sında (%88,1) başvuru anındaki Tei indeksleri pozitif olarak saptanırken, AMI dışı olguların 22'sinde (%48,9) başvuru anındaki Tei indeksi değerleri pozitif saptandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT 'Diagnostic Value of Tei Index (Myocardial Perfusion Index) Calculation in Emergency Service Patients With Chest Pain Complaints for Acute Myocardial Infarct Diagnosis' Introduction and Objectives: Acute myocardial infarction (AMI) is the most common cause of mortality in developed countries. High sensitive troponin (Hs-troponin) in AMI patients admitted with chest pain in the emergency department usually become positive, 3 hours from the onset of symptoms. It is known that left ventricular systolic and diastolic functions impaired in acute myocardial infarction. Myocardial perfusion index is also known as Tei index obtained by dividing sum of isovolumetric contraction and relaxation times to ejection time of the cardiac cycle, so is a parameter that ventricular systolic and diastolic function can be assessed together. In our study, we aimed that using measured Tei index by echocardiography in emergency service as an early diagnosis of AMI and evaluate the correlation of Tei index and Hs-troponin value. Materials and Methods: Our study was performed between December 2015 and June 2016 as a prospective observational study, after receiving Fatih Sultan Mehmet Training and Research Hospital Ethics Committee approval. 200 patients presenting to emergency service with chest pain complaints were evaluated in this study. 46 patients were excluded because of not meeting inclusion criteria. The study was terminated with 154 cases. At the time of application and at 3. hour of serum Hs-troponin levels were calculated and compared with Tei index values. ECG changes, cardiac enzymes results, chest pain types and echocardiography results which performed by cardiology physician of all cases patients were evaluated by same cardiologist physician and patients were divided into two groups according to his final diagnosis“who considered AMI and those not considered as AMI”. All statistical analyzes were performed between these two groups. Results: 109 of the patients receiving a diagnosis of AMI; other 45 of the patients received a different diagnosis from AMI. The correlation analysis of Tei index values and Hs-troponin values of AMI diagnosed 109 cases according to ECG changes and Hs-troponin values was performed. Of 96 cases considered AMI (88.1%) on admission Tei indexes were detected as positive; only in 22 of the non-AMI diagnosed patients (48.9%) the admission Tei indexes was found positive.