Farklı IPR (interproksimal redüksiyon) tekniklerinin mine yüzeyine etkisinin optik profilometre ve sem(scanning electron microscobe) ile değerlendirilmesi
The effect of different ipr (interproximal reduction) techniques on enamel surface with optical profilometer and sem(scanning electron microscobe)evaluation
  1. Tez No: 787873
  2. Yazar: NURULLAH NARİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEHER GÜNDÜZ ARSLAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Amaç; Dört veya iki premolar çekim endikasyonu konulan vakalarda, ortodontik olarak çekilecek olan premolar dişlerde in vivo olarak uygulanan ARS, Disk, orto-strips ve tek yönlü zımpara ile stripping sonrası mine yüzey topoğrafisindeki değişikliklerin diş çekim sonrası SEM ve optik profilometre ile incelenmesidir. Materyal ve Metod; Bu amaca yönelik olarak Dicle Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı' na tedavi için başvuran en az 20 hastanın çekilecek olan premolar dişlerinin mezial yüzeylerine 4 farklı materyal ile in-vivo olarak stripping yapılmıştır. İşlem gören dişler ağızda en az 1 ay süre ile tutulduktan sonra çekim işlemi gerçekleştirilmiştir. Çekilen dişler %2,5'lik gluteraldehit solüsyonu içinde analizler yapılıncaya dek bekletilmiştir. SEM ve Optik profilometre incelemelerinden önce dişler su ile bolca yıkanmış başka herhengi bir işlem uygulanmamıştır. Çekim işlemini takiben örnekler SEM analiziyle nitel ve optik profilometre ile nicel değerlendirmeye alınmış, mine yüzeyinin stripping sonrası ne tür değişimler geçirdiği, aşınma ve madde kaybının hangi uygulamada daha fazla olduğu doğal diş yüzeyi ile karşılatırmalı olarak incelenmiştir. Kategorik değişkenler arasındaki ilişkiler Ki-kare testi ile test edilmiştir. Analizlerde SPSS 22,0 Windows versiyon paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim; It is the examination of the changes in the enamel surface topography after stripping with ARS, Disk, ortho-strips and unidirectional sandpaper applied in vivo in the premolar teeth to be extracted orthodontically in cases with four or two premolar extraction indications, by SEM and optical profilometry after tooth extraction. Material and Method; For this purpose, in-vivo stripping was performed with 4 different materials on the mesial surfaces of the premolar teeth to be extracted from at least 20 patients who applied to Dicle University Faculty of Dentistry Department of Orthodontics for treatment. Extraction was performed after the treated teeth were kept in the mouth for at least 1 month. Extracted teeth were kept in 2.5% glutaraldehyde solution until analysis. Before the SEM and Optical profilometer examinations, the teeth were washed abundantly with water and no other procedure was applied. Following the extraction process, the samples were evaluated qualitatively by SEM analysis and quantitatively by optical profilometry, what kind of changes the enamel surface underwent after stripping, and in which application the wear and material loss was more, were compared with the natural tooth surface. Relationships between categorical variables were tested with the chi-square test. SPSS 22.0 Windows version package program was used in the analysis.