Bazı soya çeşitlerinin Göller Yöresi'nde verim ve verim unsurlarının belirlenmesi
Determination of yield and yield component of some soybean cultivars in Göller Region
- Tez No: 78790
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAHSİN KARADOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Bu çalışma 15 soya çeşidinin Isparta ve Burdur (Göller Yöresi) ekolojik şartlarına uyum yeteneklerini belirlemek amacıyla 1 997 yılı üretim döneminde yapılmıştır. Araştırmada kullanılan çeşitler ekimden itibaren 7 ile 10.33 günde çıkış yapmış, 34.67-44.50 gün arasında çiçeklenmiş, 65.33-78.00 gün sonra bakla oluşturmuş olup, olgunlaşması için 97.00 ile 120.17 gün gerekmiştir. Bitki boyu (69.2-107.3 cm), ilk bakla yüksekliği (10.80-20.50 cm) ve bakla uzunluğu (3.88-4.62 cm) bakımından çeşitler arasında önemli varyasyonlar meydana gelmiştir. Çeşitlerin dal sayısı 0.90-3.60 adet/bitki, bakla sayısı 30.23-57.35 adet/bitki ve dane sayısı 2.57-2.90 adet/bakla arasında değişim göstermiştir. Bin dane ağırlığında (1 18.98-152.43 g) önemli seviyede farklılıklar belirlenmiştir. Hasat indeksi bakımından çeşitler arasında önemli varyasyonlar olduğu (% 25-39) tespit edilmiştir. En yüksek dane verimi TAEK Al 1 çeşidinden (278.52 kg/da) alınmıştır. Bunu sırası ile ATEM 2 ve CX 415 çeşitleri izlemiştir. Çeşitlerin ham yağ oranı % 19.49-22.62 ve ham yağ verimi 40.32-59.53 kg/da arasında bulunmuştur. Ham protein oranı (% 26.52-48.20) ve ham protein verimi (55.22-100.5 kg/da) bakımından çeşitler arasında önemli varyasyonlar meydana gelmiştir. Bu çalışmada, yağ bitkilerinde dane verimi ile de doğrudan ilişkisi olan“ham yağ verimi”sırasıyla ASGROW (59.53 kg/da), TAEK Ali (59.51 kg/da), A 3437 (57.48 kg/da), CX 415 (57.36 kg/da) ve ATEM 2 (56.54 kg/da) çeşitlerinde en yüksek bulunmuştur.Ancak, kesin sonuçların alınabilmesi için çalışmanın ileriki yıllarda da sürdürülmesi gerektiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was carried out to determine the adaptation abilities of fifteen soybean cultivars in Isparta and Burdur (Göller region) ecological conditions in 1997. The cultivars emergenced in 7th- 10.33th days after sowing, the flowering time and maturing time of the varieties changed between 34.67-44.50 days and between 97.00-120.17 days. ; Plant height, first pod height and pod length changed between 69.20-107.23 cm, 10.80-20.50 cm and 3.88-4.62 cm according to the cultivars, respectively. Branch and pod per plant, seed number per pod of cultivars changed from 0.90 to 3.60 unit, from 30.23 to 57.35 unit and from 2.57 to 2.90 unit, respectively. The 1000 grain weight of cultivars varied between 1 18.98-152.43 g. In accordance with harvest index, significant variations (% 25-39) were obtained among cultivars. The highest seed yield was obtained from TAEK All cultivar (278.52 kg/da), followed by ATEM 2 and CX 415 cultivars, respectively. The crude oil rate and oil yield of cultivars varied between % 19.49-22.62 and 40.32- 59.53 kg/da respectively. Significant variations were determined among cultivars according to crude protein content (between % 26.52-48.20) and crude protein yield (between 55.22-100.5 kg/da). In this study, ASGROW (59.53 kg/da), TAEK All (59.51 kg/da), A 3437 (57.48 kg/da), CX 415 (57.36 kg/da) and ATEM 2 (56.54 kg/da) cultivars that were high crude oil yield and seed yield in the oil seed plants, is found to be recommended. Furthermore, this study should be continued in the next years to obtain more definitely results.