Fine-Kinney-based occupational risk assessment using Pythagorean fuzzy AHP-COPRAS for the lifting equipment in the energy distribution and investment sector
Enerji dağıtım ve yatırım sektöründeki kaldırma ekipmanları için Fine-Kinney tabanlı Pisagor bulanık AHP-COPRAS kullanarak mesleki risk değerlendirmesi
- Tez No: 787894
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN METE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
İlk risk değerlendirmesi, özellikle bir risk puan sistemi kullanıldığında, risklerin ve değerlendirmenin kapsamının belirlenmesinden sonra gelen bir risk değerlendirme sürecinin temel adımıdır. Risklerin kontrol altında tutulmasına yardımcı olmak için nicel değerlendirmelere kapsamlı bir yaklaşım olan Fine-Kinney yöntemi, risk değerlendirmesinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Fine-Kinney' in standart versiyonu kullanılarak olasılık (P), frekans (E) ve şiddet (C) parametrelerinin matematiksel olarak çarpımı ile bir risk puanı (RS) belirlenir. Fine-Kinney tabanlı risk değerlendirme yaklaşımı, risk parametrelerinin etkileşimi arasındaki ilişkileri hesaba katmama ve işle ilgili tehlikelerin risk önceliğini belirleme dezavantajına sahiptir. Bu nedenle, artan tehlikelerin olumsuz etkilerini azaltmak için yeni bir iş sağlığı ve güvenliği (İSG) tehlike değerlendirme yöntemine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu tezde, enerji dağıtımı ve yatırım sektörü için Pisagor bulanık ortamı altında Fine–Kinney tabanlı AHP-COPRAS entegreli yeni bir mesleki risk değerlendirmesi yaklaşımı önerilmiştir. Önerilen entegre yöntemin uygulanabilirliğini ve etkinliğini göstermek için bir kaldırma ekipmanı vaka çalışması yapılmıştır. Yeni yöntemi doğrulamak için karşılaştırmalı bir çalışma ve duyarlılık analizi de uygulanmıştır. Sonuç olarak belirsizliği daha etkin ifade etmek için Pisagor bulanık kümelerinin faydasını kullanan entegre yaklaşım, mesleki tehlikelerin değerlendirilmesinde daha mantıklı sonuçlar vermektedir.
Özet (Çeviri)
The initial risk assessment, especially when using a risk score system, is the main step in a risk assessment process that comes after determining the scope of the risks and assessment. The Fine-Kinney method, a thorough approach to quantitative assessments to help keep risks under control, is commonly used in risk assessment. A risk score (RS) is determined using the standard version of Fine-Kinney by mathematically multiplication of probability (P), exposure (E), and consequence (C) parameters. The Fine-Kinney-based risk evaluation approach has the disadvantage of not accounting for the relationships among the risk parameters' interaction and determining the risk precedence of work-related hazards. Hence, a new hazard evaluation method for occupational health and safety (OHS) is required to lessen the adverse effects of rising dangers. In this thesis, a novel approach is proposed for integrating Fine–Kinney-based occupational hazard evaluation and AHP-COPRAS for the energy distribution and investment sector under the Pythagorean fuzzy environment. A lifting equipment case study is used to demonstrate practicality and efficacy of the suggested integrated approach. To verify the method, a comparative study and sensitivity analysis are also applied. As a result, the integrated approach, which uses the benefit of Pythagorean fuzzy sets to express uncertainty more effectively, gives more logical results for the assessment of occupational hazards.