Bir üniversitenin uygulama ve araştırma merkezinin iş sağlığı ve güvenliği açısından Fıne–Kınney ve HTEA metotlarıyla değerlendirilmesi
An evaluation of a university application and research center in terms of occupational health and safety using Fine-Kinney and FMEA methods
  1. Tez No: 967089
  2. Yazar: MAHMUT YENER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİYE KAŞARCI HAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Sağlık Kurumları Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Public Health, Health Care Management, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu tez çalışmasında, bir üniversitenin Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde yer alan laboratuvar ortamlarının iş sağlığı ve güvenliği (İSG) açısından mevcut durumunun değerlendirilmesi amacıyla, Fine–Kinney ve Hata Türleri ve Etkileri Analizi (HTEA) risk analiz yöntemleri karşılaştırmalı olarak uygulanmıştır. Gelişen bilimsel ve teknolojik imkânlarla birlikte, üniversite laboratuvarlarında kullanılan ekipman çeşitliliği ve yürütülen faaliyetlerin karmaşıklığı, iş sağlığı ve güvenliği risklerinin sistematik biçimde analiz edilmesini zorunlu kılmaktadır. Bu bağlamda çalışmada, kullanılan cihazlar, fiziksel, kimyasal, biyolojik, ergonomik ve psikososyal risk etmenleri başta olmak üzere toplam 201 farklı tehlike tanımlanarak değerlendirme yapılmıştır. Çalışmada kullanılan Fine–Kinney yöntemi, tehlikelerin olasılık, şiddet ve sıklık değerleri üzerinden hesaplanan risk skorlarıyla önceliklendirme yaparken; HTEA yöntemi ise olasılık, şiddet ve tespit edilebilirlik parametrelerini dikkate alarak Risk Öncelik Sayısı (RÖS) üretmektedir. Her iki yöntem ile tehlikelerin kontrol öncesi ve sonrası risk düzeyleri belirlenmiş, elde edilen bulgular karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Bulgular sonucunda, her iki yöntemin de farklı yönlerden avantajlar sağladığı; Fine–Kinney'in uygulama kolaylığı sunarken, HTEA'nın özellikle sistematik önleme planlarının geliştirilmesinde daha ayrıntılı çıktılar sunduğu tespit edilmiştir. Elde edilen veriler ışığında, üniversite bünyesindeki Uygulama ve Araştırma Merkezi laboratuvarlarında İSG açısından öncelikli müdahale alanlarının tanımlanması sağlanmış, önerilen iyileştirme stratejileri ile iş kazası ve meslek hastalığı risklerinin azaltılmasına yönelik eylemler oluşturulmaya çalışılmıştır. Bu çalışma, üniversitelerdeki bilimsel araştırma ortamlarının İSG açısından sürdürülebilirliğine katkı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, a comparative application of the Fine–Kinney and Failure Modes and Effects Analysis (FMEA) risk assessment methods was conducted to evaluate the current occupational health and safety (OHS) conditions of laboratory environments located within a university's Application and Research Center. With the advancement of scientific and technological capacities, the diversity of equipment and the complexity of activities carried out in university laboratories necessitate a systematic analysis of occupational health and safety risks. In this context, a total of 201 different hazards, including physical, chemical, biological, ergonomic, and psychosocial risk factors, were identified and assessed. The Fine–Kinney method used in the study prioritizes hazards by calculating risk scores based on probability, severity, and frequency values. In contrast, the FMEA method produces a Risk Priority Number (RPN) by considering probability, severity, and detectability parameters. Using both methods, pre-control and post-control risk levels of the identified hazards were determined, and the results were comparatively analyzed. The findings revealed that each method offers distinct advantages: while the Fine–Kinney method is easier to apply, the FMEA method provides more detailed outputs, particularly for the development of systematic preventive plans. Based on the collected data, priority intervention areas in the university's Application and Research Center laboratories were identified in terms of OHS, and improvement strategies were proposed to reduce the risks of occupational accidents and diseases. This study aims to contribute to the sustainability of occupational health and safety in academic research environments within universities.