Surface enhanced raman scattering with gold nanostar and quantum dot hybrid structures
Altın nanoyıldız ve kuantum nokta hibrit yapıları ile yüzey geliştirilmiş raman saçılması
  1. Tez No: 787925
  2. Yazar: DUYGU GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMREN NALBANT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Soy metal nanopartiküller lokalize yüzey plazmon rezonansı ile ilgili ayırt edici optik ve elektriksel özelliklerinden dolayı artan bir ilgi ve aktif araştırma alanıdır. Özellikle altın nanopartiküller (AuNP'ler), tüm soy metal nanopartiküller arasında üstün optik özelliklerinden dolayı yoğun araştırmaların odağı haline gelmiştir. Bu özellikleri, görüntüleme, dağıtım taşıyıcıları, kimyasal algılama ve optoelektronik cihazlar gibi geniş uygulama alanlarında kullanılmalarına yol açar. AuNP'lere benzer şekilde, kuantum noktaları da yüksek fotolüminesans, fotostabilite ve sönüm katsayısı gibi gelişmiş optik ve elektriksel özellikleri sayesinde popüler bir çalışma konusu haline gelmiştir. Farklı türde nanomalzemeler ve bunların kombinasyonları, hedef analitin tanımlanmasına yardımcı olmak için yüzeyi geliştirilmiş Raman spektroskopisi için bir substrat olarak kullanılır. Ancak, bildiğimiz kadarıyla, altın nanoyıldız ve kuantum noktalar hibrit yapısı henüz bir yüzeyi geliştirilmiş Raman spektroskopisi substratı olarak kullanılmamıştır. Bu çalışmada, yıldız şeklindeki AuNPler, tohum aracılı bir büyüme yöntemiyle sentezlendi. Kadmiyum Selenit/Çinko Sülfür (CdSe/ZnS) çekirdek/kabuk tipi kuantum noktaları ve AuNP'ler arasındaki fiziksel adsorpsiyonu gözlemlemek için yıldız şeklindeki AuNP'lerle çeşitli miktarlarda karıştırıldı. Kuantum noktaların ve AuNP'lerin karışımının yapısı ve spektroskopik özellikleri, UV-Vis spektroskopisi ve odaklanmış iyon demeti kombinasyonu ile karakterize edildi. Bu araştırma, yüzey geliştirilmiş Raman saçılması yoluyla Raman spektroskopisinin kontrollü sinyal geliştirmesine izin vermek için bu tekniğin potansiyelini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Noble metal nanoparticles (NMNPs) are an area of increasing interest and active research, due to their distinctive optical and electrical properties which are related to localized surface plasmon resonance. In particular, gold nanoparticles (AuNPs) have become focus of intense research due to their superior optical properties among all noble metal nanoparticles. These properties lead them to be used in wide areas of application like imaging, delivery carriers, chemical sensing and optoelectronic devices. Similar to Au NPs, quantum dots (QDs), too, are attracting well deserved attention owing to their enhanced optical and electrical properties like high photoluminescence (PL), photostability and extinction coefficient. Different type of nanomaterials and their combinations are used as a substrate for surface-enhanced Raman spectroscopy (SERS) to aid identification of target analyte. However, to the best of our knowledge, Au nanostars and QDs hybrid structure have not used as a SERS substrate, yet. In this study, star-shaped AuNPs have been synthesized by a seed-mediated growth method. Cadmium Selenide/Zinc Sulfide (CdSe/ZnS) core/shell type quantum dots (QDs) were mixed with star shaped AuNPs in various amounts to observe physical adsorption between QDs and AuNPs. The structure and spectroscopic properties of mixture of QDs and AuNPs were characterized by a combination of UV-Vis spectroscopy, and focused ion beam (FIB). This research demonstrated the potential of this technique to allow controlled signal enhancement of Raman spectroscopy through surface enhanced Raman scattering (SERS).